Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

KOV rozważa kupno kolejnych koncesji na Ukrainie

Autor: PAP
Dodano: 27-08-2012 15:33

Kulczyk Oil Ventures mógłby je kupić poprzez swoją tamtejszą spółkę, Kub-Gas. Rozgląda się też za podobnymi projektami w innych krajach europejskich, ale nie wyklucza również innych kierunków ekspansji - powiedział PAP Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. relacji inwestorskich.

"Pracujemy nad możliwościami skokowego wzrostu. W grę wchodzi m.in. kupno udziałów w kolejnych koncesjach wydobywczych na Ukrainie. Kub-Gas ma w kasie 30 mln dolarów, do tego dochodzi bieżący cash-flow. Dodatkowo do wykorzystania jest 17 mln dolarów linii kredytowej z EBOR-u. Spółka ma gotówkę, sama się finansuje, co jest argumentem za jej dalszym rozwojem" - powiedział.

Dodał, że w grę wchodzi również kupno przez KOV udziałów w koncesjach wydobywczych w innych krajach europejskich. Nie sprecyzował jednak, które rynki znajdują się w kręgu zainteresowań spółki.

"Chcielibyśmy zaangażować się w projekty wydobywcze w Europie, ale nie wykluczamy także innych kierunków. Myślimy o analogicznym projekcie jak zakup Kub-Gasu przed dwoma laty na Ukrainie. Szukamy projektów wydobywczych, w których moglibyśmy wykorzystać nasz techniczny know-how. Są takie możliwości, obserwujemy rynki i wybrane spółki w poszczególnych krajach" - poinformował.

Kulczyk Oil Ventures pierwsze półrocze zakończył przychodami na poziomie 46,5 mln USD (wobec 10,1 mln USD przed rokiem) i zyskiem brutto na poziomie 8,75 mln UDS (rok temu było to minus 4,9 mln USD).

Dalszy planowany wzrost produkcji na ukraińskim rynku w połączeniu z utrzymującymi się cenami gazu powinien pozytywnie przełożyć się na wyniki w drugim półroczu.

"Poziom cen gazu na Ukrainie w drugiej połowie roku wyniesie ponad 400 USD za 1000 m sześc., cennik jest więc porównywalny z pierwszym półroczem" - powiedział Korczak.

"Zakładamy dalszy systematyczny wzrost produkcji, co powinno być zauważalne w wynikach. Ale trzeba też pamiętać, że prace poszukiwawcze będą prowadzone na szerszą skalę, co może pociągnąć za sobą wzrost kosztów" - dodał.

Z początkiem 2013 roku wzrośnie też na Ukrainie podatek od wydobycia gazu - z 18 proc. na 21 proc.

"To nieznaczna zmiana, która nie powinna zaważyć na dochodowości naszego biznesu na Ukrainie" - poinformował Korczak.

Obecnie dzienna produkcja Kub-Gasu wynosi 650 tys. m sześc. dziennie.

Do końca roku na Ukrainie KOV planuje wykonanie jeszcze trzech odwiertów.

W pierwszej kolejności do produkcji może zostać podłączony odwiert M20, który jest w fazie testowania przepływów. Z kolei w przypadku kilku innych odwiertów, jak 0-9 i 0-12, możliwe jest uruchomienie wydobycia z głębszych horyzontów.

Tegoroczny CAPEX Kub-Gasu wynosi ok. 40 mln USD. W przyszłym roku wydatki inwestycyjne mogą utrzymać się na podobnym poziomie.

"Nie ma powodu, by spowalniać prace na Ukrainie" - powiedział Korczak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020