Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Prezes URE: nie ma ryzyka podwyżek cen energii

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
Dodano: 04-09-2012 13:34

- Ceny na rynku hurtowym energii elektrycznej z dostawą na 2013 rok spadają i są obecnie niższe od zakładanych przez sprzedawców w 2011 roku na rok 2012, które zaakceptowałem zatwierdzając taryfy na bieżący rok. To sytuacja, którą można określić jako komfortową z punktu widzenia odbiorców, bo obecnie ryzyko wzrostu cen detalicznych dla gospodarstw domowych w 2013 roku wydaje się być w zasadzie zerowe – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Im bliżej będzie końca tego roku tym częściej będzie się zapewne pojawiało pytanie, czy z początkiem 2013 roku uwolni pan ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jakie jest pana stanowisko w tej sprawie cztery miesiące przed końcem roku 2012?

 

- Nie mam żadnych nowych oczekiwań w sprawach , które moim zdaniem powinny zostać załatwione , aby decyzja o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogła zostać podjęta. Podstawowa w tym kontekście sprawa to objęcie ochroną odbiorców wrażliwych poprzez przepisy ustawowe. Te regulacje są możliwe do wprowadzenia przez zmianę przepisów prawa energetycznego lub, co uważam za rozwiązanie właściwe, przez zmianę przepisów o pomocy społecznej.

 

Pozostałe dwa warunki, czyli regulacje dotyczące sprzedaży awaryjnej i zyskania przez gospodarstwa domowe prawa do rozliczania się po zmianie sprzedawcy na podstawie umowy kompleksowej, nie muszą czekać na przepisy rangi ustawowej. Zabiegam o to, żeby te sprawy uregulować na zasadzie dobrowolnych porozumień uczestników rynku zanim ewentualnie pojawią się właściwe przepisy rangi ustawowej. Uregulowanie tych dwóch kwestii ustawowo to nie jest jednak warunek uwolnienia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Nie tyle o przepisy tu bowiem chodzi, co o praktykę rynkową, faktycznie wzmacniającą pozycję odbiorców.

 

Czy uczestnicy rynku energii elektrycznej porozumieli się dotychczas sami w jakiejś istotnej sprawie, bez przymusu prawnego?

 

- Operatorzy systemów dystrybucyjnych i sprzedawcy energii porozumieli się w sprawie stosowania umowy kompleksowej dla gospodarstw domowych po zmianie sprzedawcy, a przynajmniej pozostaję w takim przekonaniu, bo organizacje dystrybutorów i sprzedawców podpisały porozumienie w tej sprawie.

 

W połowie września będę dysponował wynikami pierwszego monitoringu w tej sprawie i zobaczymy wówczas, co się faktycznie stało.Myślę, że w drugiej połowie września będę mógł przekazać informacje, jakie są efekty tych dobrowolnych uzgodnień w sprawie stosowania umowy kompleksowej po zmianie sprzedawcy dla gospodarstw domowych. Informacje te powinny rzucić nieco światła na tempo zbliżania się do momentu możliwego uwolnienia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. 

 

- Regulacje dotyczące ochrony odbiorców wrażliwych nie znalazły dotychczas odzwierciedlenia w obowiązującym prawie, a zatem prawdopodobieństwo uwolnienia cen dla gospodarstw domowych od stycznia 2013 jest niewielkie, czy zerowe?

 

- Nie ja trzymam kierownicę pojazdu z napisem „proces legislacyjny". Natomiast mogę powiedzieć, że rozmawiałem z ministrem pracy o wprowadzeniu systemu ochrony odbiorców wrażliwych do przepisów o pomocy społecznej i ta idea została przyjęta z przychylnością.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020