Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Czynniki lokalne wpływają na osłabienie złotego

Autor: PAP
Dodano: 17-09-2012 10:18

Po decyzji Fed na rynku walutowym utrzymuje się raczej dobry sentyment, jednak w poniedziałek rano po kilku dniach sporych wzrostów, złoty poddał się lekkiej presji sprzedażowej. Uwaga inwestorów powinna skierować się na czynniki lokalne, które raczej nie będą sprzyjać aprecjacji PLN. Rynek długu otwiera się na poziomach piątkowego zamknięcia.

"Złoty pozostaje stabilny po decyzji Fedu o dalszym luzowaniu polityki monetarnej, wcześniej wzmocnił się wobec euro - do 4,05, teraz jest na 4,08. Porusza się więc w wąskim paśmie" - powiedział Andrzej Bowtruczuk z BRE.

W poniedziałek rano złoty poddaje się lekkiej fali sprzedażowej.

"Realizacja zysków po kilku dniach solidnych wzrostów powinna skierować uwagę inwestorów na czynniki lokalne, które raczej nie będą sprzyjać aprecjacji PLN" - napisano w porannym biuletynie Banku Pekao.

"Wsparcie znajduje się na poziomie 4,10-4,12/EUR" - powiedział Bowtruczuk.

Fed ogłosił w czwartek, że rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona.

Fed pozostawił także bez zmian główne stopy procentowe. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Jednocześnie Fed oświadczył, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe do połowy 2015 roku". Wcześniejsza deklaracja Fedu mówiła o zamiarze pozostawienia bez zmian stóp proc. do późnego 2014 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020