Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Sześć ofert na budowę gliwickiej hali Podium

Autor: PAP
Dodano: 19-09-2012 16:22

Sześć firm zadeklarowało chęć budowy hali widowiskowo-sportowej Podium w Gliwicach - podano w środę na stronie internetowej magistratu. Na halę, która pomieści kilkanaście tysięcy widzów, miasto zamierza przeznaczyć ponad 390 mln zł.

Obecne postępowanie przetargowe jest już drugim w tej sprawie. Firma, która wygrała poprzedni przetarg, wycofała się z prowadzenia prac.

Oferty w nowym postępowaniu otwarto we wtorek. Najniższą cenę - 306,2 mln zł - zaoferował UNIBEP z Bielska Podlaskiego. Pozostali uczestnicy postępowania przetargowego zaproponowali odpowiednio: 321,4 mln zł (Mirbud ze Skierniewic), 330,9 mln zł (konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering Polska z Warszawy), 344,4 mln zł (Construcciones Y Promociones Coprosa z hiszpańskiego Oviedo), 359,8 mln zł (Mostostal Warszawa) oraz 389,1 mln zł (Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska).

Jak zaznaczyła przewodnicząca komisji przetargowej Krystyna Zajączkowska z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta w Gliwicach o tym, która oferta zostanie oceniona jako najkorzystniejsza, okaże się dopiero po dokładnym sprawdzeniu dokumentacji.

"Będziemy sprawdzać oferty pod kątem zgodności ich treści ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, a w razie konieczności - występować o wyjaśnienia i uzupełnienia oferty zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Dopiero po tych czynnościach będzie możliwy wybór oferty najkorzystniejszej" - powiedziała Zajączkowska. Głównym kryterium będzie cena. Hala ma być gotowa w ciągu 27 miesięcy od daty zawarcia umowy.

To już drugi przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej Podium, która ma stanąć u zbiegu ulic Akademickiej i Kujawskiej. Pierwszy wygrała ponad rok temu firma Polimex-Mostostal, ale ostatecznie wycofała się z prowadzenia prac. Wówczas budowa obiektu miała kosztować ok. 295 mln zł.

Hala Podium ma być jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Mają być w niej organizowane duże koncerty, targi i imprezy sportowe. Wewnątrz, oprócz hali na 15 tys. osób (na koncertach do 20 tys.), znaleźć się ma mniejsza sala, która - w zależności od rodzaju imprezy - pomieści 1,2-3 tys. widzów.

Projekt budowy Podium został zapisany w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego jako jeden z trzech największych zakwalifikowanych do unijnego dofinansowania. Dotacja UE ma wynosić 141 mln zł.

Gliwice przygotowały już finansowanie pozostałej części kosztów budowy hali. Środki mają pochodzić z dochodów bieżących samorządu oraz z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Miasto podpisało już stosowną umowę kredytową z EBI. Przed wakacjami za inwestycję o dużym znaczeniu dla krajowego sportu uznała Podium minister sportu - przyznając miastu na budowę hali 15 mln zł dotacji.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022