Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Stary terminal na warszawskim lotnisku w przebudowie

Autor: PAP
Dodano: 25-09-2012 15:45

Konsorcjum firm Hochtief Polska i Hochtief Solutions AG rozpoczęło przebudowę starej części terminalu Lotniska Chopina - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Terminal ma być gotowy do końca 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 395 mln zł brutto.

"Wykonawca, czyli konsorcjum firm Hochtief przejęło plac budowy terminalu. Zgodnie z umową prace mają być zakończone z końcem 2014 r." - powiedział we wtorek Przybylski.

Przypomniał, że z końcem lipca wstrzymane zostały odprawy pasażerów w hali odlotów w starej części terminala stołecznego lotniska. A od początku sierpnia, stanowiska odprawy biletowo-bagażowej wszystkich linii lotniczych zostały przeniesione do nowej części terminala. Ze starej części zniknęły także biura linii lotniczych i touroperatorów oraz poczta, przechowalnia bagażu i biuro rzeczy znalezionych.

"Lotnisko Chopina stale się rozwija i obsługuje coraz większy ruch. Dlatego musimy też stale dostosowywać naszą infrastrukturę do rosnących potrzeb pasażerów i linii lotniczych. Przebudowany terminal będzie przestronniejszy i wygodniejszy. Jestem pewien, że końcowy efekt na pewno wynagrodzi podróżnym tymczasowe niedogodności, które wiążą się z zamknięciem starej części terminala i przeniesieniem wszystkich odpraw do nowej części" - powiedział rzecznik.

Zgodnie z planami, stary terminal zostanie zintegrowany z nowym terminalem zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. W przebudowanej części będzie więcej stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Zostaną tam również zainstalowane nowe urządzenia do sortowania bagażu. W trakcie modernizacji wybudowane zostanie także przejście podziemne łączące bezpośrednio halę przylotów z lotniskową stacją kolejową.

Władze lotniska na Okęciu podkreślają, że to ostatni moment na przebudowę tego obiektu, ale nie da się tego zrobić bez wyłączenia go z eksploatacji na dłuższy czas.

Stary terminal został oddany do użytku w 1992 r. W nowym hala przylotów została uruchomiona dla pasażerów w 2006 r., a hala odlotów - w 2008 r.

Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation (prywatne samoloty) oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w okresie styczeń-sierpień br. na lotnisku obsłużonych zostało ponad 6,7 mln pasażerów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020