Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

PMR: w przyszłym roku sektor budowlany odnotuje spadek

Autor: PAP
Dodano: 09-10-2012 17:18

W 2012 r. produkcja w sektorze budowlanym wzrośnie o 1 proc. względem 2011 r. m.in. dzięki znacznemu, 20-proc. wzrostowi w branży mieszkaniowej - ocenił w rozmowie z PAP Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego firmy badawczej PMR. Jego zdaniem w przyszłym roku nastąpi spadek rynku budowlanego, ale mniejszy niż 10 proc. rdr, zaś wynagrodzenia w sektorze budowlanym w 2013 r. będą niższe.

"W II półroczu 2012 r. spadki budownictwa są w zasadzie pewne, na co wpływać będzie przede wszystkim budownictwo drogowe, stanowiące ok. 40 proc. budownictwa inżynieryjnego. Na spadki w budownictwie drogowym wpływać będzie nie tylko fakt ukończenia wielu inwestycji na Euro 2012, ale także zerwanie kilku znaczących kontraktów drogowych, które w normalnych warunkach rynkowych byłyby kontynuowane po turnieju i uchroniłyby rynek drogowy przed głębszym spadkiem" - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP Sosna.

"Sytuację w budownictwie inżynieryjnym poprawiać natomiast będą takie segmenty jak budownictwo kolejowe, budowa sieci przesyłowych czy instalacje przemysłowe, które to w całym 2012 r. odnotują wzrosty" - dodał.

PMR prognozuje, że w całym 2012 r. sektor budowlany wzrośnie o 1 proc. względem 2011 r.

"W związku z pogarszającą się sytuacją finansową wykonawców i mającym miejsce w ostatnich tygodniach trendem rozwiązywania kontraktów z inwestorami publicznymi (nie tylko w budownictwie drogowym ale także segmencie budynków użyteczności publicznej), w 2012 r. oczekujemy jedynie symbolicznego wzrostu, rzędu 1 proc." - powiedział.

"Budownictwo inżynieryjne w 2012 r. odnotuje spadek rzędu 7 proc. Dynamicznie rosnąć będzie natomiast budownictwo mieszkaniowe (ok. 20 proc. wzrost) i niemieszkaniowe (wzrost o ok. 10 proc.)" - dodał.

Zdaniem Sosny, rok 2013 przyniesie pierwszy wyraźny spadek rynku budowlanego od 10 lat.

"Na dynamikę rynku negatywnie wpływać będzie budownictwo inżynieryjne, natomiast sytuacja prezentować się będzie dużo lepiej w przypadku budownictwa kubaturowego, zwłaszcza niemieszkaniowego. Oczekujemy, że spadek w 2013 r. będzie jednocyfrowy, gdyż na 2013 r. zakładamy rozpoczęcie realizacji kilku bloków energetycznych, które częściowo zrekompensują spadki w branży drogowej" - powiedział.

"Powrót do dynamicznych wzrostów w budownictwie możliwy jest dopiero w 2015 r., kiedy to kończone będą ostatnie inwestycje z obecnej perspektywy unijnej oraz w fazie budowy znajdą się pierwsze inwestycje współfinansowane z nowego budżetu unijnego" - dodał.

Zdaniem PMR, wynagrodzenia w sektorze budowlanym w przyszłym roku będą spadać.

"Już w minionych miesiącach miały miejsce niewielkie spadki przeciętnego wynagrodzenia w budownictwie rzędu 1-2 proc., które wraz z zapowiadanymi zwolnieniami grupowymi w firmach wykonawczych przybiorą na sile w 2013 r. Na 2013 r. rok nie widzimy poważnych przesłanek do wzrostów średnich cen gruntów w skali kraju, nie licząc wybranych lokalizacji, gdzie np. rozbudowywana jest sieć transportowa" - powiedział Sosna.

"Niewielkie wzrosty cenowe możliwe są jednak w wypadku niektórych materiałów budowlanych, co uzasadnione będzie rosnącymi kosztami wybranych surowców" - dodał.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022