Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Przetarg na dokończenie hali widowiskowej w Toruniu

Autor: PAP
Dodano: 16-10-2012 18:53

Przetarg na dokończenie budowy hali widowiskowo-sportowej ogłosiły władze Torunia. Warta prawie 122 mln zł inwestycja została latem wstrzymana w związku z upadłością głównego wykonawcy - konsorcjum firm Hydrobudowy i PBG.

Inwestycja ruszyła wiosną 2011 roku. Początkowo budowa postępowała zgodnie z planem, ale na początku lipca br. Hydrobudowa Polska i PBG ogłosiły upadłość i miasto rozwiązało z konsorcjum umowę z winy wykonawcy.

"Odstąpienie od umowy nastąpiło ze względu na narastające od początku bieżącego roku opóźnienie wykonania prac przy budowie hali, szacowane na około sześć miesięcy, brak możliwości nadrobienia opóźnień w realizacji kontraktu oraz kłopoty konsorcjum z płynnością finansową, których skutkiem było prawie całkowite wstrzymanie realizacji inwestycji i zejście części podwykonawców z placu budowy" - przypomniała we wtorek Magdalena Krzyżanowska z wydziału komunikacji społecznej toruńskiego magistratu.

Część podwykonawców, którzy byli ujęci w kontrakcie, kontynuowało prace, by zabezpieczyć budowę przed czynnikami atmosferycznymi oraz dewastacją. Prace postępowały sprawnie i w sierpniu nad halą zawisła wiecha, kończąc w ten symboliczny sposób montaż głównej konstrukcji.

Na dodatkowe prace, zabezpieczające budowę do czasu znalezienia nowego wykonawcy miasto musiało wydać około 12 mln zł. Firmy zainteresowane dokończeniem budowy mogą składać oferty do 23 listopada.

Pierwotnie cała inwestycja miała zostać zakończona jeszcze w tym roku. Nowy wykonawca zajmie się przede wszystkim pracami wykończeniowymi i elewacją zewnętrzną.

Zgodnie z projektem w hali mają zostać zbudowane m.in. 6-torowa bieżnia okrężnej o długości 200 metrów, 8-torowa bieżnia do biegów krótkich, rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce i wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Bieżnię będzie oddzielał od trybun dwumetrowy pas bezpieczeństwa. Możliwe będą też zawody w grach zespołowych. W obiekcie znajdą się również m.in. sala treningowa, która umożliwia grę w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa.

W czasie zawodów lekkoatletycznych w hali będzie mogło zasiąść 5200 osób, a podczas gier zespołowych, dzięki dodatkowym trybunom rozsuwanym, zmieści się 6250 kibiców. Widowiska będzie mogło obejrzeć o 3 tys. widzów więcej.

Hala ma liczyć 162 metry długości, 97 m szerokości i 20 m wysokości, a kubatura części naziemnej wyniesie 253 tys. m sześc.

W czerwcu sąd ogłosił upadłość układową Hydrobudowy oraz PBG. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były m.in. przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022