Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Areva dostarczy paliwo do reaktora badawczego w Świerku

Autor: PAP
Dodano: 17-10-2012 15:16

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało wartą ok. 7 mln dol. umowę na dostawę paliwa jądrowego do badawczego reaktora Maria w Świerku pod Warszawą. Elementy paliwowe skonstruowała i dostarczy filia francuskiego koncernu Areva.

Transakcję sfinansują władze USA w ramach programu GTRI (Global Threat Reduction Initiative), zakładającego m.in. wymianę paliwa w reaktorach badawczych na bardziej bezpieczne. Umowa przewiduje dostawę elementów paliwowych, co zapewni działanie reaktora do końca 2017 r.

Jak powiedział PAP dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna, polski reaktor jest unikalną konstrukcją i wymaga specjalnie skonstruowanych elementów paliwowych. Na dostawcę początkowo wybrano Argentyńczyków, ale okazało się, że problemy techniczne były tak duże, iż poradziła sobie z nimi dopiero Areva, która skonstruowała elementy na podstawie polskich wytycznych - dodał.

Reaktor Maria w Świerku pracuje na potrzeby badań naukowych, ale produkuje też radiofarmaceutyki. Jak zaznaczył prof. Wrochna, na świecie jest dosłownie kilka reaktorów, które mogą produkować promieniotwórczy izotop molibdenu, z którego powstaje szeroko stosowany w medycynie izotop technetu.

"Kilka lat temu, kiedy reaktor w Niemczech był w naprawie, a reaktor w Kanadzie akurat się zepsuł, nastąpił światowy kryzys, setki tysięcy pacjentów musiało czekać na zabiegi. Wtedy Maria weszła do gry i zostaliśmy na tym rynku" - podkreślił dyrektor NCBJ.

Prof. Wrochna dodał, że Centrum planuje inwestycję rzędu 40 mln euro, również w sektorze produkcji radiofarmaceutyków. "Mamy biznesplan pokazujący, że w ciągu 10 lat to się zwróci. Dosłownie tygodnie dzielą nas od podjęcia decyzji, że zaczynamy całą inwestycję. A ten aspekt działalności jest coraz ważniejszy; lekarze znajdują coraz to nowe zastosowania dla radiofarmaceutyków i ten rynek się dynamicznie rozwija" - zaznaczył.

Dyrektor NCBJ podkreślił, że prace projektowe i obliczeniowe konieczne do przestawienia reaktora na nowe paliwo z zachowaniem parametrów eksploatacyjnych były dużym wyzwaniem. "Jestem przekonany, że nasze kompetencje doskonalone w międzynarodowych projektach dotyczących m.in. analiz bezpieczeństwa obiektów jądrowych czy prac nad reaktorami nowych generacji będą istotnym wsparciem dla polskiego programu energetyki jądrowej" - dodał profesor.

W ramach programu GTRI Amerykanie sfinansowali już usunięcie z reaktorów badawczych na całym świecie kilku ton wysokowzbogaconego uranu i plutonu. W ramach programu reaktory te przystosowano do pracy na paliwie niskowzbogaconym. Amerykanie sfinansowali już m.in. wywóz znaczącej większości wysokowzbogaconego paliwa - zarówno wypalonego, jak i nieużywanego - ze Świerku do Rosji. Celem GTRI jest zmniejszenie do minimum szansy dostania się materiałów rozszczepialnych bądź silnie promieniotwórczych np. w ręce terrorystów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020