Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Polacy uważają państwo za napęd dla wzrostu

Autor: PAP
Dodano: 25-10-2012 05:34

Połowa Polaków uważa, że za wzrost gospodarczy odpowiada rząd - wynika z badań "Dziennika Gazety Prawnej" i instytutu Homo Homini.

Instytut Badania Opinii "Homo Homini" zadał pytanie o to, kto w głównej mierze odpowiada za rozwój gospodarczy kraju, odpowiedziało: państwo i rząd. Zaledwie 26 proc. stwierdziło, że są to firmy, a reszta wskazała na jeszcze innych "budowniczych" PKB, m.in. środki unijne, zagranicznych inwestorów oraz konsumpcję.

Opinia o roli państwa w gospodarce jest ściśle związana z wiekiem ankietowanych. Jak wskazuje Marcin Duma, prezes Homo Homini - w pokoleniu osób młodych opinii o kluczowej roli państwa jest tylko jedna piąta.

36 proc. osób między 25. a 34. rokiem życia za napęd ekonomiczny uznaje tymczasem przedsiębiorstwa. Z kolei w grupie 65+ już tylko 15 proc. wskazuje na firmy, a 53 proc. - na państwo. Równie duże dysproporcje występują, gdy pod uwagę weźmie się wykształcenie ankietowanych.

Tymczasem sam sektor MSP, czyli firm zatrudniających między 10 a 49 osób, generuje obecnie niemal 50 proc. PKB. Dekadę temu było to 40 proc. Jego znaczenie dla kraju rośnie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020