Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA wyślą antyrakiety Patriot do Turcji

Autor: PAP
Dodano: 14-12-2012 10:48

Minister obrony USA Leon Panetta podpisał rozkazy w sprawie wysłania antyrakiet Patriot wraz z ich liczącą 400 żołnierzy obsługą do Turcji w celu przeciwdziałania ewentualnym atakom rakietowym z Syrii - poinformowały w piątek amerykańskie media.

Jak pisze dziennik "New York Times", w Turcji znajdzie się łącznie sześć baterii Patriotów - dwie z USA, dwie z Niemiec i dwie z Holandii. Wszystkie będą podporządkowane dowództwu NATO i mają osiągnąć gotowość operacyjną pod koniec stycznia.

W trakcie trwającej już 20 miesięcy syryjskiej zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada niejednokrotnie dochodziło do zażartych walk tuż przy liczącej 900 kilometrów długości granicy z Turcją. Zdarzały się też przypadki transgranicznego ostrzału, powodującego ofiary śmiertelne.

Rakiety Patriot są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych. Turcja zwróciła się do NATO o rozmieszczenie tego systemu obronnego na jej terytorium, obawiając się, że w pościgu za rebeliantami syryjskie siły rządowe nie zawahają się przed przekraczaniem granicy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021