Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Centrum Badań i Prób Statków Powietrznych otwarto w PZL Mielec

Autor: PAP
Dodano: 14-12-2012 17:22

Na terenie zakładów lotniczych PZL Mielec (Podkarpackie) uroczyście otworzono w piątek Centrum Badań i Prób Statków Powietrznych. Inwestycja kosztowała prawie 60 mln zł; z tej kwoty 20 mln zł to dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka.

Jak powiedział podczas uroczystości prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, w ośrodku wykonywane będą m.in. różnorakie testy i analizy samolotów i helikopterów.

"Powstanie centrum to element naszej długoterminowej strategii, w której stawiamy na innowacyjność, tworzenie wysokich technologii i rozwój własnej kadry konstrukcyjnej. Chcemy również zacieśniać współpracę z sektorem naukowym" - dodał.

Prezes PZL Mielec zaznaczył, że w związku z otwarciem ośrodka w przyszłym roku firma planuje zwiększenie zatrudnienia.

"Od 2007 r. w spółce utworzono 750 nowych miejsc pracy, w tym czasie w większości firm z branży lotniczej zmniejszano zatrudnienie" - podkreślił Zakręcki.

Budowa Centrum Badań i Prób Statków Powietrznych rozpoczęła się w grudniu 2010 r. Ośrodek powstał w nowo wybudowanym hangarze. Obecnie trwa wyposażanie go w niezbędną aparaturę. W centrum badane będą m.in. właściwości aerodynamiczne statków powietrznych, będzie można również przeprowadzić kalibrację kompasów i girokompasów czy systemów paliwowych.

PZL Mielec to największy producent statków powietrznych w Polsce. Od 2007 roku firma należy do Sikorsky Aircraft Corporation. Do tej pory koncern zainwestował w mielecki zakład ponad 125 mln dolarów, co pozwoliło m.in. na wzrost zatrudnienia o 40 proc. Firma zatrudnia prawie 2,1 tys. pracowników. W Mielcu rocznie produkowanych jest m.in. 20 helikopterów Black Hawk S-70i.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020