Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Japonia wraca do energetyki jądrowej

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 28-12-2012 20:21

Japonia zrewiduje swoją politykę energetyczną - zapowiedział minister przemysłu i handlu Toshimitsu Motegi. - Reaktory jądrowe mogą ponownie wznowić pracę, jeżeli odpowiednie organy regulacyjne potwierdzenia ich bezpieczeństwo - dodał minister.

Decyzja o stopniowym wycofywaniu się z wykorzystania energii jądrowej do 2040 r. została podjęta po wypadku w elektrowni atomowej Fukushima-1 w 2011 roku. W wyniku trzęsienia ziemi i uderzenia tsunami doszło do zanieczyszczenia radioaktywnego. Tyle że decyzję o wyjściu z energetyki podjął poprzedni rząd, który na początku grudnia poniósł w wyborach sromotną klęskę. Jedną z jej przyczyn była zła sytuacja gospodarcza i wysokie ceny energii.

Teraz nowo wybrany gabinet premiera Shinzo Abe, wspierany przez dwie trzecie parlamentu, przedstawił swój program reform. Jednym z kluczowych jego punktów jest polityka obniżki, bardzo wysokich obecnie cen energii. - Mamy zamiar dokonać przeglądu polityki poprzedniej administracji, mającej na celu całkowite zaprzestanie wykorzystania energii jądrowej - zapowiedział rząd.

Przed wypadkiem w Fukushimie trzecią część energii elektrycznej w Japonii wyprodukowały elektrownie jądrowe. Po tsunami, które doprowadziło do skażenia, rząd nakazał wstrzymanie pracy przez wszystkie 50 reaktorów jądrowych. Doprowadziło to jednak do skokowego wzrostu cen energii, a wiele dużych firm japońskich zaczęło nalegać na wznowienie produkcji w siłowniach jądrowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020