Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Strajku na kolei na razie nie będzie

Autor: PAP
Dodano: 04-01-2013 17:29

15 stycznia ma się odbyć kolejne spotkanie mediacyjne między związkowcami a władzami spółek kolejowych - poinformował PAP przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Oznacza to, że strajku na kolei na razie nie będzie.

Taki jest efekt piątkowego spotkania przedstawicieli związków i pracodawców. "Przedstawiciel pracodawców przedstawił nam oświadczenie, że ulgi przejazdowe będą obowiązywały na tych samych zasadach, co w zeszłym roku do końca stycznia 2013 r., a 15 stycznia umówiliśmy się na kolejne, merytoryczne spotkanie" - powiedział PAP Miętek.

"Oznacza to, że nadal będą prowadzone mediacje, a w czasie mediacji nie organizuje się strajku" - wyjaśnił związkowiec.

Sprawa ulg przejazdowych jest powodem sporu między związkami a pracodawcami. Pod koniec sierpnia br. spółki Grupy PKP ogłosiły, że z końcem 2012 r. przestaną wykupywać prawo do zniżek dla swoich emerytowanych pracowników. Emeryci, którzy nadal będą chcieli mieć zniżkę, będą ją mogli sobie wykupić sami. Grupa poinformowała, że oszczędzi na tym około 27 mln zł rocznie.

Sprawa dotyczy ponad 100 tysięcy emerytów, którzy do tej pory korzystali z ulgowych przejazdów. Związkowcy zdecydowanie sprzeciwili się odebraniu tego przywileju - najpierw pikietowali siedzibę PKP w Warszawie, a później przeprowadzili referendum strajkowe w spółkach kolejowych. 95 proc. pracowników uczestniczących w referendum opowiedziało się za strajkiem, jeśli zmienią się zasady przyznawania ulg, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020