Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Ronson szuka gruntów w Warszawie

Autor: PAP
Dodano: 10-01-2013 11:22

Ronson Development monitoruje warszawski rynek w poszukiwaniu działek w całkiem nowych lokalizacjach. Spółka jest zainteresowana projektami joint venture z mniejszymi deweloperami, w których nie musiałaby ponosić kosztów zakupu gruntu. Podtrzymuje plany emisji obligacji.

"Rozglądamy się za gruntami w Warszawie, w całkiem nowych lokalizacjach. Obecnie nie jesteśmy zainteresowani innymi miastami. Na razie rozmowy nie są jednak zaawansowane" – powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronson Development.

Dodał, że spółka myśli o współpracy z mniejszymi deweloperami przy projektach deweloperskich w ramach joint venture.

"Wielu mniejszych deweloperów dopiero w tym roku odczuje skutki wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej (obowiązuje od 29 kwietnia 2012 r. – przyp. PAP). Wielu z nich nie będzie w stanie pozyskać finansowania na swoje projekty. Stąd porozumień joint venture na rynku deweloperskim w 2013 r. może być sporo" - poinformował Łapiński.

"Jesteśmy na taką współpracę otwarci. Interesują nas przede wszystkim projekty, w których nie musielibyśmy wydawać środków na grunt, a w których moglibyśmy wykorzystać nasz know-how oraz możliwości organizacyjne i finansowe do uruchomienia projektu" – dodał.

Dyrektor finansowy spółki podał, że wbrew wcześniejszym planom Ronson nie jest zdeterminowany, by silnie wejść w segment mieszkań popularnych.

Ronson nie wyklucza, że w 2013 r. ruszy ze swoim pierwszym projektem komercyjnym. Również w tym przypadku myśli o partnerze.

"Jeżeli rozpoczniemy taki projekt, to najprawdopodobniej będzie to realizacja powierzchni biurowej. Bardzo prawdopodobne, że w połączeniu z jakimś projektem mieszkaniowym. Nie jesteśmy jednak w tym segmencie w tej chwili na tyle silni, by od razu realizować dużą inwestycję. Myślimy też o partnerze. Rozmowy trwają i dotyczą kilku lokalizacji" – skomentował Łapiński.

Dyrektor finansowy Ronsona potwierdził, że spółka myśli o emisji obligacji do 100 mln zł. Może dojść do niej na przełomie I i II kwartału 2013 r. Środki z emisji w dużym stopniu mogą zostać przeznaczone na refinansowanie obligacji o wartości 87 mln zł, zapadających w 2014 roku, a także na pozyskanie finansowania nowych projektów inwestycyjnych.

Ponadto, spółka zamierza finansować się przy pomocy środków własnych oraz kredytów bankowych. Deweloper zakłada, że wskaźnik długu netto do kapitałów własnych zostanie utrzymany na bezpiecznym poziomie ok. 30-40 proc.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022