Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

GDDKiA ogłosiła przetarg na przeniesienie siedliska ślimaków

Autor: PAP
Dodano: 14-01-2013 17:38

Na razie nie wiadomo, ile ma kosztować przeniesienie siedliska ślimaka - poczwarówki jajowatej - z trasy powstającego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania. Przetarg na przeniesienie chronionego ślimaka ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak, będzie to pierwsza tego typu operacja w Polsce.

Budowa brakującego odcinka trasy od węzła Poznań Rokietnica do węzła Poznań Tarnowo Podgórne o długości 5,3 km powinna ruszyć wiosną.

"Miejsce występowania tego zagrożonego wyginięciem ślimaka znajduje się na trasie przebiegu drogi, w okolicy miejscowości Napachanie. Metodą ochrony będzie jego przeniesienie o ok. 450 metrów" - powiedziała Cieślak.

Jak wyjaśniła, operacja ma się zakończyć w maju. Cieślak nie potrafiła powiedzieć, jaki może być koszt przeniesienia. "Termin złożenia ofert mija w lutym, będziemy wówczas wiedzieć, kto to zrobi i za jaką kwotę" - powiedziała.

W ubiegłym tygodniu poznański oddział GDDKiA poinformował, że do kolejnego etapu przetargu na budowę odcinka zachodniej obwodnicy Poznania zaprosi 20 wykonawców. W ramach umowy wykonawca wybuduje 5,3-km fragment drogi oraz trzy obiekty mostowe i węzeł drogowy na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 184. Według rzeczniczki prace budowlane powinny ruszyć wiosną 2013 roku.

Zachodnia obwodnica Poznania będzie miała 27 km długości. Budowana była etapami. Pierwszy południowy odcinek ze Swadzimia do węzła autostradowego Głuchowo o długości 14 km oddano przez mistrzostwami Euro2012. Tuż przed 1 listopada oddano do użytku północny odcinek (7,7 km).

Poczwarówka jajowata (Vertigo moulinsiana) to skrajnie zagrożony gatunek, ujęty w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej i wpisany do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Wielkość muszli tego ślimaka osiąga do ok. 3 mm.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022