Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Nie będzie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w LOT

Autor: PAP
Dodano: 28-01-2013 13:57

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. domniemanej niegospodarności w PLL LOT - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli związkowcy z LOT-u. "Solidarność" jest zdziwiona decyzją prokuratury.

Jak powiedział PAP w poniedziałek Ślepokura, zawiadomienie dotyczyło decyzji podejmowanych przez zarząd PLL LOT, które miały doprowadzić do dużej straty i w konsekwencji zwrócenia się o pomoc publiczną. Dodał, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z uwagi na brak danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Rzecznik zaznaczył, że samo złożone w grudniu 2012 r. zawiadomienia było lakoniczne, dlatego przesłuchano przedstawiciela NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, działającego w spółce PLL LOT. Według tych zeznań działania nowej ekipy, która pojawiła się w PLL LOT w listopadzie 2010 r. spowodowały straty w wysokości 160 mln zł w 2011 r. i 300 mln zł w 2012 r. - Szczegółów wadliwych decyzji zarządu nie wskazywał, wskazywał tylko fakt, że doszło do takich strat, za które odpowiedzialny jest zarząd - podkreślił Ślepokura.

Jak zaznaczył, prokuratura zwróciła się do ministerstwa skarbu z pytaniami o kondycję finansową spółki i czy ministerstwo jako właściciel widzi jakieś zaniechania czy przekroczenia uprawnień przez członków zarządu, które mogły spowodować szkodę finansową.

- Z odpowiedzi wynika, że w toku czynności wykonywanych przez MSP w ramach nadzoru właścicielskiego nad PLL LOT nie zostały dotychczas stwierdzone działania bądź zaniechania członków zarządu w latach 2010-2012, skutkujące bądź sprowadzające niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody majątkowej - powiedział prok. Ślepokura. Jak zaznaczył, MSP przesłało prokuraturze sprawozdania finansowe PLL LOT za ostatnie lata, z których wynika, że kondycja finansowa spółki jest zła, ale jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

- Warunkiem karalności przestępstwa niegospodarności jest to, aby osoby, które są członkami zarządu podejmowały działania bądź zaniechania, w których wyniku dochodziłoby do powstania szkód majątkowych. Tutaj nic takiego nie zostało stwierdzone - podkreślił Ślepokura, dodając, że z tego powodu zawiadomienie prokurator potraktował jako przedwczesne i odmówił wszczęcia śledztwa z powodu braku danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

Rzecznik zaznaczył, że MSP w piśmie do prokuratury wskazało, iż zwróciło się o przeprowadzenie audytu w zakresie sytuacji finansowej. - Gdy audyt zostanie sporządzony, prokuratura go otrzyma i w przypadku pojawienia się nowych okoliczności prokurator ewentualnie może podjąć nowe czynności - podkreślił Ślepokura.

O audycie mówił na początku stycznia minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Polskich Liniach Lotniczych LOT Stefan Malczewski powiedział w poniedziałek PAP, że jest "zdziwiony" decyzją prokuratury.

Według nieoficjalnych informacji PAP strata LOT za 2012 r. może wynieść ok. 115 mln zł.

21 grudnia 2012 r. związkowcy z NSZZ "Solidarność" złożyli doniesienie w sprawie niegospodarności w spółce na zarząd przewoźnika oraz prokurentów. Zawiadomienie dotyczyło niedołożenia staranności przy podejmowaniu decyzji przez zarząd oraz prokurentów w okresie listopad 2010 - grudzień 2012, które doprowadziły na skraj bankructwa narodowego przewoźnika.

Rada nadzorcza w grudniu odwołała prezesa PLL LOT Marcina Piróga. Powodem dymisji były kłopoty finansowe spółki. Przewoźnik wystąpił do ministra skarbu - swojego właściciela - o 400 mln zł pomocy, którą otrzymał.

W piątek RN wybrała na krótką listę pięciu kandydatów na stanowisko prezesa spółki. W tym etapie postępowania kwalifikacyjnego rada "dokonała wyboru krótkiej listy kandydatów, obejmującej pięć osób, które zostaną zaproszone do udziału w następnym etapie rozmów". 4 lutego kandydaci mają przedstawić koncepcje restrukturyzacji LOT.

LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W 2012 roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022