Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Iran planuje unowocześnić wirówki do wzbogacania uranu

Autor: PAP
Dodano: 31-01-2013 12:02

Iran poinformował ONZ-owską Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że zamierza używać większej liczby nowocześniejszych wirówek do wzbogacania uranu w ośrodku w Natanzie - wynika z dokumentu, do którego w czwartek dotarła agencja Reutera.

Anonimowy dyplomata powiedział, że Iran poinformował MAEA o tych planach w liście z 23 stycznia br.

Jak pisze agencja Reutera, nowocześniejsze wirówki umożliwiłyby Teheranowi szybsze niż dotychczas wzbogacanie uranu. Zwiększyłoby to obawy Zachodu i Izraela, że irański program nuklearny służy pozyskaniu broni jądrowej. Iran twierdzi, że cały program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Według Reutera będzie to też wyraz sprzeciwu Iranu wobec międzynarodowych żądań zawieszenia wzbogacania uranu, o czym jest mowa w wielu rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Plany te mogą jeszcze bardziej skomplikować dyplomatyczne działania mające na celu rozstrzygnięcia sporu.

W komunikacie MAEA, cytowanym przez Reutera, napisano, że w części ośrodka Natanz, w której uran wzbogacany jest do poziomu 5 proc., wykorzystywany będzie nowy model wirówki o nazwie IR2m.

Teheran od lat próbuje zbudować wirówki, które byłyby wydajniejsze od używanego od lat 70. modelu IR-1, który często ulega awariom.

Iran twierdzi, że wzbogaca uran, aby zasilać planowaną sieć elektrowni atomowych. Zachód obawia się, że taki uran może być stosunkowo szybko wzbogacony do 90 proc., czyli poziomu wykorzystywanego dla celów wojskowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021