Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Jeszcze w tym roku Polska może kupić kolejne czołgi Leopard

Autor: PAP
Dodano: 05-03-2013 20:39

MON zamierza kupić 120 używanych czołgów Leopard; jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze wozy z tej transakcji trafią do Polski jeszcze w tym roku - powiedział we wtorek PAP wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak.

"Prowadzimy rozmowy w sprawie nabycia 120 Leopardów, trwa ocena stanu technicznego wozów. Podawanie w tej chwili kwot to czysta spekulacja, negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły" - powiedział PAP Skrzypczak, który odpowiada w resorcie za uzbrojenie i modernizację.

"Najbardziej zainteresowani jesteśmy czołgami w wersji 2A5, które mogłyby zaoferować Niemcy; trwają też rozmowy z dwoma innymi partnerami" - dodał Skrzypczak.

Podkreślił, że wszystkie wozy, którymi interesuje się strona polska, "są w operacyjnym użyciu, nie są to pojazdy z magazynów". Skrzypczak zwrócił uwagę, że Niemcy są w stanie zaproponować "pełny pakiet batalionowy" - czołgi, wozy dowodzenia, wozy zabezpieczenia technicznego i samochody.

"Poszukujemy też części zamiennych do Leopardów, które już posiadamy. Rysuje się możliwość nabycia części po dobrej cenie od Holandii" - powiedział wiceminister.

Skrzypczak przewiduje, że "jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze czołgi w wersji 2A5 - wyposażenie dwóch kompanii - będą jeszcze w tym roku".

Przypomniał, że MON przygotowuje modernizację używanych już przez Polskę 128 Leopardów 2A4 do wersji 2A7. Do końca roku ma być gotowy prototyp zmodernizowanego czołgu, a modernizacji ma dokonać polski przemysł we współpracy z przedsiębiorstwami niemieckimi.

Skrzypczak podkreślił, że zamiar kupna kolejnych Leopardów nie koliduje z planem pozyskania nowej uniwersalnej platformy pancernej. W poniedziałek wiceminister odwiedził gliwickie zakłady Bumaru, które zamierzają uczestniczyć w opracowaniu nowej platformy pancernej - podstawy dla przyszłych wozów na podwoziach gąsienicowych i kołowych.

Polskie Wojska Lądowe używają 128 czołgów Leopard 2A4 z nadwyżek Bundeswehry, kupionych od Niemiec w 2002 r. Została w nie wyposażona 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020