Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PKS Kielce będzie sprzedany za 9,8 mln zł

Autor: PAP
Dodano: 27-03-2013 20:38

Majątek, prawa do nazwy oraz zezwolenia na wykonywanie przewozów na konkretnych trasach PKS Kielce kupi za 9,8 mln zł warszawska spółka Polska Komunikacja Samochodowa 2. To jedyny inwestor, jaki zgłosił się na środową aukcję.

"Ukazało się ogłoszenie z ceną wywoławczą 9,8 mln zł. Wpłynęła jedna oferta. (...) Podczas dzisiejszej aukcji oferent potwierdził cenę. Przetarg został rozstrzygnięty" - poinformował w środę PAP likwidator PKS Kielce SA Marek Wołoch.

Nowy inwestor stanie się właścicielem ponad 30 autobusów, kieleckiego dworca oraz praw do nazwy i logotypu PKS Kielce. Przejmie także wszystkie pozwolenia na wykonywanie przewozów pasażerskich na trasach obsługiwanych dotychczas przez kielecką spółkę. "Obecnie trwają ustalenia dotyczące terminu zawarcia umowy sprzedaży" - powiedział Wołoch.

Według niego, kwota za jaką zostanie sprzedane przedsiębiorstwo jest wystarczająca na pokrycie wszystkich zobowiązań, jakie likwidowana spółka posiada. Mieszczą się w tym także zaległe wynagrodzenia dla pracowników.

Wołoch ma nadzieję, że nowy inwestor będzie kontynuował dotychczasową działalność przewoźnika. "Nie sadzę, żeby ktoś kupił za 10 mln przedsiębiorstwo i nie chciał prowadzić działalności. Tutaj po restrukturyzacji działalność na dworcu jest rentowna, natomiast część przewozowa wymaga doinwestowania" - ocenił.

Inwestor zapowiada kontynuację działalności. "Mamy nadzieję, że przy wsparciu władz lokalnych zapewnimy kontynuację działalności przedsiębiorstwa PKS Kielce, uratujemy pracowników przed utratą miejsc pracy, a także nadamy impuls do uporządkowania terenów w centrum miasta" - napisano w oficjalnym komunikacie Polskiej Komunikacji Samochodowej 2.

Kieleckie PKS SA jest w stanie likwidacji od listopada 2010 roku. W 2011 roku słowacki inwestor chciał kupić dworzec i tereny, na których znajduje się budynek za 19,5 mln zł. Umowa została zerwana we wrześniu ub. roku, gdy pojawiły się problemy z uregulowaniem spraw własnościowych działek.

Wszystkie akcje spółki są własnością skarbu państwa. Pracuje w niej ok. 80 osób. Formalnie po zakończeniu wszystkich procedur sama spółka zostanie wykreślona z KRS i przestanie istnieć.

Sprzedawany dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Nazywany "kieleckim spodkiem", często jest zaliczany do najciekawszych przykładów budownictwa PRL. Jego budowę rozpoczęto w latach siedemdziesiątych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020