Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Areva z Daewoo dostarczą paliwo jądrowe do Jordanii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
Dodano: 22-05-2013 18:20

Areva podpisała kontrakt z koreańskim koncernem KAERI/Daewoo dotyczący dostaw elementów paliwowych do będącego w budowie reaktora badawczego w Jordanii (Jordanian Research and Training Reactor). Porozumienie dotyczy dostawy paliwa do pierwszego rdzenia reaktora oraz partii załadunkowej, a jego realizacja przewidziana jest na początek 2015 r.

Budowa reaktora badawczego jest dla Jordanii ważnym krokiem w celu zdobycia kompetencji niezbędnych do prowadzenia działań badawczo-rozwojowych i produkcji paliwa nuklearnego.

Areva jest również gotowa zaoferować swoje doświadczenie i udzielić wsparcia w projekcie budowy elektrowni jądrowej w Jordanii, której przetarg obecnie jest na etapie wyboru partnerów i dostawców.

Energia cieplna reaktora badawczego osiągnie moc 5 MW, ale wartość ta może wzrosnąć w przyszłości do 10MW. Reaktor zostanie wykorzystany do badań nad wiązkami neutronowymi, do napromieniowania neutronowego na przykład dla produkcji radioizotopów medycznych oraz do szkolenia jordańskich inżynierów i naukowców.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021