Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

KE zdejmie procedurę nadmiernego deficytu z 5 krajów

Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna
Dodano: 29-05-2013 08:25

Komisja Europejska ma zdjąć w środę procedurę nadmiernego deficytu z pięciu krajów: Włoch, Litwy, Łotwy, Rumunii i Węgier. Polski na liście nie ma. Wśród komisyjnych zaleceń dla Polski jest m.in. uregulowanie kwestii związanej z emeryturami dla górników, zwiększenie elastyczności na rynku pracy, promowanie innowacji, efektywności energetycznej, a także kontynuowanie deregulacji - napisał "Dziennik Gazeta Prawna".

Jaki pisze dalej gazeta najważniejsza w decyzji KE nie jest jednak sentencja, która była znana, ale rekomendacje, której udzieli Polsce i innych krajom, by sytuację finansów publicznych polepszyć.

"Te z kolei odnoszą się głównie do zmian w systemie emerytalnym. Wydaje się jednak, że działania rządu w tym zakresie mają na razie charakter kosmetyczny. O żadnych rewolucjach - a tylko one dałyby znaczący efekt finansowy - nie ma mowy. Podobnie jest z ubezpieczeniami rolniczymi. Resort finansów dopiero uzgadnia zasady rachunkowości rolnej, bo miałoby być wstępem do opodatkowania rolników podatkiem dochodowym, a w dalszej kolejności zwiększenie dla najbogatszych obciążeń emerytalnych" - napisała gazeta.

"Rekomendacje nie są dla polskiego rządu wiążące. Mają jednak duże znaczenie wizerunkowe" - dodała DGP.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020