Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny puls rynku: FOMC umocnił dolara

Autor: DM IDMSA (Łukasz Ogórek)
Dodano: 20-06-2013 11:29

Wczorajszy wieczór przyniósł dużo zmian na rynkach. Przypomnijmy wczoraj po godz. 20 przemawiał Ben Bernanke. Na jego słowa od kilku dni czekały rynki. W zasadzie potwierdził on to o czym mówiło się od kilku miesięcy, a mianowicie ograniczanie skupu aktywów przez rezerwę federalną. Zmniejszanie stymulowania gospodarki podyktowane jest polepszającą się koniunkturą gospodarczą w USA i będzie następować już w tym roku. FOMC, który obradował przez ostatnie 2 dni bardzo optymistycznie prognozuje wzrost gospodarczy a szczególnie rynek pracy, gdyż w przyszłym roku prognozuje spadek stopy bezrobocia do 6,5%.

Jeśli takie szacunki zostaną potwierdzone skup aktywów o wartości 85 mld dolarów, mógłby zostać zakończony do końca 2014 roku. We wczorajszym oświadczeniu nie pominięto również niskich stóp procentowych oraz ich ewentualnych zmian. FED zapewnił, iż podniesienie stóp procentowych nie wchodzi w rachubę do 2015 r., a kolejnym warunkiem ich zmian miałby być trwały spadek stopy bezrobocia do wymienionego wcześniej poziomu 6,5% przy perspektywie inflacji poniżej 2,5%. Mimo tak pozytywnych szacunków co do gospodarki USA, wczorajsze oświadczenie przełożyło się na mocne spadki na giełdach, towarach i walutach. Wyjątkiem pozostał dolar, który umocnił się do euro jak i innych walut. Wieczorna przecena nie pozostała bez wpływu na polską walutę. Na głównych parach złotówkowych od rana możemy obserwować duże świece wzrostowe.

Od rana spadki są kontynuowane, a głównym bodźcem stał się odczyt wstępnego wskaźnika PMI dla przemysłu w Chinach. Jego wartość na poziomie 48,3 pkt. jest wynikiem gorszym niż poprzednio 49,2 pkt., co może odzwierciedlać pogarszającą się koniunkturę gospodarek azjatyckich. Dziś od rana gospodarki strefy euro publikowały również wstępne wartości wskaźników PMI dla przemysłu i usług, wskazujące na niewielką, lecz stopniową poprawę w tych sektorach.

EURUSD

Na wykresie 4 godzinnym EURUSD testuje w dniu dzisiejszym wsparcie nas poziomie 1,3215 wynikające z dolnej powłoki chmury Ichimoku. Jeśli świeca zamknie się poniżej tego poziomu otrzymamy techniczny sygnał sprzedaży. Najbliższy opór stanowi górna powłoka chmury Ichimoku na poziomie 1,3308.

USDPLN

Na wykresie 8 godzinnym USDPLN pojawił się techniczny sygnał kupna. Para przebiła górną powłokę chmury Ichimoku na poziomie 3,2422. Ten poziom stanowi również techniczne wsparcie. Najbliższy opór stanowi szczyt z początku czerwca na poziomie 3,2890.

GBPUSD

Na wykresie dziennym GBPUSD znajduje się w trendzie wzrostowym. Obecnie mamy korektę. Najbliższe wsparcie stanowi kijun sen na poziomie 1,5379. Najbliższy opór stanowi ostatni szczyt na poziomie 1,5750.

USDJPY

Na wykresie dziennym USDJPY znajduje się w trendzie spadkowym. Obecnie mamy korektę. Najbliższe wsparcie stanowi ostatni dołek na poziomie 93,78. Najbliższy opór stanowi kijun sen na poziomie 98,75.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021