Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Duże zainteresowanie nową monetą NBP

Autor: PAP
Dodano: 21-06-2013 07:51

Za "Denara Bolesława Chrobrego" kolekcjonerzy są w stanie zapłacić na aukcji o ponad 50 proc. więcej niż wynosi cena wywoławcza - poinformował PAP dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk. Zastrzegł, że NBP nie planuje jednak zwiększenia nakładu monety.

"Obserwujemy wyraźne zainteresowanie srebrną monetą +Denar Bolesława Chrobrego+, pierwszą z serii +Historia monety polskiej+. Wiele osób o nią pyta. Potwierdzeniem tego zainteresowania jest fakt, że na aukcji w systemie Kolekcjoner jej cena ukształtowała się na poziomie 95 złotych, czyli aż o 30 złotych wyższym od ceny wywoławczej" - poinformował Kuk.

Na allegro cena nowej monety dochodziła w czwartek ok. godz. 18 do 119 zł.

Kuk dodał, że moneta powinna być już dostępna w sklepach numizmatycznych, bowiem zamówiły one znaczącą część nakładu. Od poniedziałku 24 czerwca "Denara Bolesława Chrobrego" będzie można natomiast kupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

"Mimo dużego zainteresowania monetą "Denar Bolesława Chrobrego", NBP nie planuje zwiększania jej nakładu. Nie praktykujemy wybijania dodatkowych monet, nakład każdej z monet kolekcjonerskich NBP jest z góry określony i wpisany w plan emisyjny" - zastrzegł Kuk.

"Wydaje się, że temat spodobał się nie tylko kolekcjonerom, ale także osobom zainteresowanym historią polskich monet, a może nawet szerzej historią Polski" - powiedział. Podkreślił, że seria "Historia monety polskiej" ma też wymiar edukacyjny.

W czwartek bank centralny wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską - "Denara Bolesława Chrobrego" o nominale 5 zł. To pierwsza moneta z nowej serii kolekcjonerskiej "Historia monety polskiej". Przygotowując ją, NBP chce upamiętnić liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa.

"Denar Bolesława Chrobrego" został wybity w nakładzie 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. NBP zapowiedział, że następna moneta z tej serii ukaże się we wrześniu tego roku. Na serię "Historia monety polskiej" złoży się 20 srebrnych pięciozłotówek. Seria została zaprojektowana z myślą o kolekcjonerach zainteresowanych monetami nie tylko współczesnymi, ale i historycznymi. NBP przypomni w niej typy i nominały charakterystyczne dla kolejnych okresów w historii mennictwa polskiego, takie jak brakteaty, grosze, szelągi czy dukaty.

W serii zostaną uwzględnione także monety emitowane podczas powstań narodowych, w okresie Księstwa Warszawskiego oraz po odzyskaniu niepodległości. Ostatnią w tej serii będzie moneta z czasów PRL o nominale 5 złotych z wizerunkiem rybaka.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021