Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

BGK: na spółdzielnie socjalne czekają 24 mln zł

Autor: PAP
Dodano: 24-06-2013 15:10

Spółdzielnie socjalne i organizacje pozarządowe mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój; do podziału jest jeszcze około 24 mln zł - poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Chodzi o pilotażowy projekt "Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej", realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

Ze wsparcia mogą skorzystać m.in. spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy, a także spółdzielnie inwalidów i niewidomych oraz organizacje pozarządowe, czyli tzw. podmioty ekonomii społecznej. Jeden podmiot może się ubiegać maksymalnie o 100 tys. zł; oprocentowanie pożyczki to ok. 0,75 proc. Ze środków może być sfinansowane nawet 100 proc. kosztów inwestycji. Chętni mogą skorzystać również z bezpłatnych porad..

Wiceminister pracy Jacek Męcina uważa, że projekt ten pozwala podmiotom ekonomii społecznej dotrzeć do niezbędnego kapitału i funkcjonować na otwartym, konkurencyjnym rynku. "Pamiętajmy, że są to podmioty, które w sposób naturalny mają mniejsze możliwości uzyskania kapitału na rozwój. Naszym celem jest stworzenie takich rozwiązań, które umożliwią pozyskanie pierwszych środków na rozwój" - powiedział.

Program wystartował 25 stycznia od podpisania umowy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem środków, a Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) - pośrednikiem finansowym udzielającym pożyczek.

Wiceprezes TISE Joanna Wardzińska wskazała, że pożyczki takie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak stwierdziła, od uruchomienia projektu podpisano 12 umów na niemal milion złotych. Budżet projektu, który jest współfinansowany przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wynosi 30 mln zł, z czego 25 mln zł ma być przeznaczone na preferencyjne pożyczki.

Dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK Marek Szczepański powiedział PAP, że pożyczki mają być oferowane do połowy 2015 r. "Liczymy jednak, że środki te zostaną wykorzystane wcześniej" - powiedział.

Spółdzielnie socjalne mogą zakładać osoby bezrobotne, niepełnosprawne, czy osoby podlegające wykluczeniu społecznemu, które ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie same zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021