Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Polska chce równego głosu w kontrolowanej upadłości banków

Autor: PAP
Dodano: 27-06-2013 19:06

Dla Polski i krajów regionu ważna jest równowaga między krajami macierzystymi międzynarodowych banków i krajami goszczącymi ich banki-córki, dlatego Polska chce równego prawa głosu w procesie kontrolowanej upadłości tych banków - postuluje premier Donald Tusk.

Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej utworzenia w UE wspólnego systemu restrukturyzacji i tzw. kontrolowanej upadłości banków w UE. Jest to element unii bankowej, która jest jednym z tematów czwartkowo-piątkowego szczytu UE w Brukseli.

"Jeśli jest jakiś wielki bank, który ma swoje spółki w innym kraju niż jego macierzysty kraj, i będzie dochodziło na przykład do tak zwanej kontrolowanej upadłości tego banku, to chodzi o to, aby w tym procesie wszystkie państwa zainteresowane miały tę samą moc swojego głosu" - powiedział Tusk w Brukseli w czwartek, przed rozpoczęciem szczytu.

Wyjaśnił, że chodzi o to, "żeby nie było tak, jak niektórzy proponują w Komisji Europejskiej, że jeden głos ma kraj upadającego banku, a drugi głos mają wszystkie inne kraje razem wzięte".

Premier poinformował, że polski postulat będzie cieszył się poparciem innych krajów, w tym krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021