Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Grecja czeka na kolejną wypłatę, decyzja w poniedziałek

Autor: PAP
Dodano: 08-07-2013 13:08

W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro mają podjąć decyzję o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Grecji, tymczasem z raportu tzw. trojki (EBC, KE, MFW) wynika, że choć Ateny są opóźnione we wdrażaniu niektórych reform, to poczyniły postęp.

Grecja ma nadzieję na wypłatę kolejnej transzy w wysokości 8,1 mld euro z 240-mld pakietu pomocy. Ateny potrzebują ok. 2,2 mld euro na wykup obligacji w sierpniu.

"Podczas gdy kontynuowany jest postęp, wdrażanie reform w pewnych obszarach jest opóźnione" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek wspólnym komunikacie Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zaznaczono jednak, że greckie władze zobowiązały się do "konkretnych działań korygujących", by zapewnić osiągnięcie celów fiskalnych na lata 2013 i 2014.

Wyjaśniono, że te działania to m.in. odzyskanie kontroli nad zbytnimi wydatkami w sektorze ochrony zdrowia, "przywrócenie na odpowiednie tory" przewidującej zwolnienia reformy administracji publicznej oraz dalsza reforma sektora finansowego i sprzedaż dwóch banków pomostowych (powstałych przy likwidacji banków).

Zaznaczono, że na poziomie eksperckim misja trojki osiągnęła z władzami greckimi porozumienie, ale przy zastrzeżeniu, iż program reform osiągnie wyznaczone cele. Zauważono, że warunki makroekonomiczne pozostają niepewne.

Tymczasem dotąd wskazywano, że w związku z niewypełnieniem wszystkich reform wypłata transzy może być opóźniona lub podzielona na raty. Kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z wrześniowymi wyborami nie chce, by w kraju odebrano, że jest zbyt hojna - pisze agencja Reutera.

Podczas misji trojki dyskutowano też o wzmocnieniu bezpieczeństwa socjalnego w czasie ostrych reform, tj. szkoleniach przy użyciu środków UE i ochronie zdrowia dla nieubezpieczonych.

W ramach reform Grecja ma przenieść do specjalnego "mobilnego systemu" 25 tysięcy pracowników administracji publicznej, którzy potem w ciągu roku mają być przekierowani lub zwolnieni. Ponadto do połowy roku Grecja ma sprywatyzować państwową gazową spółkę DEPA; nie udało się jej to w czerwcu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021