Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Waluty. Dolar pod presją podaży

Autor: Krzysztof Wańczyk
Dodano: 12-07-2013 08:36

W trakcie ostatnich 24 godzin na rynku walutowym, nastroje globalne kształtowały przede wszystkim najnowsze doniesienia z zespołu Fedu, który wbrew powszechnym oczekiwaniom jest mocno podzielony w sprawie wygaszania programu luzowania ilościowego w USA.

Gołębie stanowisko niektórych członków Fedu pokazało, że trudno będzie Rezerwie Federalnej wyjść z programu QE. Uważam, ze znacznie łatwiej było uruchomić ten program. Niemniej fundamentalnym statusem Fedu jest przeciwdziałanie panice na rynku finansowym, dlatego przemyślana polityka monetarna i stabilność finansowa powinna być priorytetem. W związku z tym, postawa reprezentantów Komitetu jest w pewnym stopniu uzasadniona i słuszna. Krok w kierunku wygaszania QE powinien być łagodny, aby nie spowodować istotnych perturbacji na rynkach finansowych.

Papierkiem lakmusowym sygnalizującym ożywienie w gospodarce będą dane z rynku pracy. Prezes Fedu podkreślił, że informacje z tego segmentu gospodarki będą się stopniowo poprawiać, ale zanim nastąpi wygaszanie QE, stopa bezrobocia musi spaść poniżej 6,5 proc. Optymistyczne wnioski płynące z Minutes, znacząco poprawiły klimat inwestycyjny na świecie. W ciągu sesji, najmocniej na wartości zyskiwał koszyk walut uznawanych za bardziej ryzykowne(euro, złoty). Tymczasem dolar znalazł się pod presją podaży. Ciężarem dla amerykańskiej waluty były ujawnione zapiski Fedu oraz słabe dane makro z rynku pracy w USA, gdzie w poprzednim tygodniu przybyło 360 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych(prognozowano 340 tys.) . Dodatkowo skorygowano wcześniejszy odczyt do 344 tys. z 343 tys.

EUR/USD - 1,3081

Na rynku eurodolara zobaczymy prawdopodobnie kolejną falę osłabienia, która sprowadzi notowania pary walutowej na nowe minima. Celem niedźwiedzi jest psychologiczne wsparcie w rejonie 1,3000. Można zająć krótką pozycję z poziomem realizacji zysków na poziomie 1,3040.

GBP/USD - 1,5176

Korekta spadkowa powinna pojawić się również w przypadku GBP/USD. Kurs "kabla" jest już mocno naciągnięty i na rynku powinny pojawić się zlecenia sprzedaży funta. Zejście w rejon 1, 5075 jest realnym rozwiązaniem dla piątkowej sesji.

USD/CHF - 0,9475

Długą pozycję można zająć w przypadku USD/CHF. Zyski realizowałbym na poziomie 0,9505. Zlecenie obronne złożyłbym w rejonie 0,9435.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021