Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier Tusk w Madrycie na konsultacjach międzyrządowych

Autor: PAP
Dodano: 14-07-2013 18:55

Premier Donald Tusk przybył w niedzielę po południu do Madrytu, gdzie w poniedziałek odbędą się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy gospodarczo-inwestycyjnej obu krajów, przyszłości UE oraz spraw energetycznych.

Do Hiszpanii przyjechali z premierem Tuskiem: minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister transportu Sławomir Nowak oraz szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Jeszcze przed wylotem CIR informowało, że przewodnimi tematami konsultacji będą m.in. współpraca gospodarczo-inwestycyjna obu państw, reformy w Hiszpanii, przyszłość Unii Europejskiej oraz kwestie energetyczne i klimatyczne.

Polska musi szukać sojuszników ws. zaaprobowanych na początku lipca przez europosłów zmian w handlu emisjami dwutlenku węgla. Parlament Europejski opowiedział się za interwencją na tym rynku, co ma doprowadzić do podniesienia cen na pozwolenia na emisję CO2. Dla naszego kraju to szczególnie niekorzystne, bo nasza gospodarka oparta jest w ponad 90 proc. na węglu, przy którego spalaniu emitowany jest do atmosfery dwutlenek węgla. Droższe opłaty za emisję uderzą w polską energetykę i przemysł, w efekcie nasza gospodarka stanie się mniej konkurencyjna.

Jeśli polskiemu rządowi uda się przekonać odpowiednią większość krajów europejskich, rozwiązania przyjęte przez europosłów mogą być odrzucone lub zmienione na naszą korzyść.

W czasie spotkania w Madrycie omawiana ma być też kwestia bezrobocia młodych. W Hiszpanii problem ten jest szczególnie dotkliwy, bez pracy jest tam ponad 50 proc. młodzieży. Premier Tusk mówił w piątek, że brak pracy staje się też palącą kwestią w Polsce, dlatego chce rozmawiać z hiszpańskimi władzami o skutecznym zapobieganiu temu zjawisku.

Czerwcowy szczyt UE zdecydował, że w najbliższych latach na walkę z bezrobociem wśród młodych Europejczyków trafi co najmniej 8 mld euro. Do Polski - ok. 2 mld euro. Środki te w będą kierowane do regionów, gdzie bezrobocie wśród młodych przekracza 25 proc. (czyli de facto do 10 województw).

Podczas konsultacji mają być też omawiane sprawy dot. unii bankowej. Warszawie zależy na otrzymaniu równego prawa głosu w projektowanym wspólnym systemie restrukturyzacji i tzw. kontrolowanej upadłości banków w UE..

Minister ds. europejskich Piotr Serafin mówił w piątek PAP, że innym z elementów polsko-hiszpańskich konsultacji będzie polityka sąsiedzka UE. "Hiszpanie mają jedne z najlepszych w Europie doświadczeń i wiedzę, jeśli chodzi o Afrykę Północną. My jesteśmy ekspertami, gdy idzie o Wschód" - ocenił minister. Jego zdaniem rozmowy w Madrycie powinny służyć nie tylko ocenie sytuacji, ale także poszukiwaniu równowagi w rozwoju tych dwóch wymiarów polityki sąsiedztwa UE.

"Zasadą, którą promujemy i sądzimy, że spotka się z uznaniem Hiszpanii, jest zasada wspierania i koncentrowania uwagi na tych, którzy dokonują największych postępów w demokratyzacji i dostosowywaniu się do standardów europejskich w dziedzinie ekonomii" - dodał Serafin.

Serafin poinformował ponadto, że konsultacjom międzyrządowym w Madrycie będzie towarzyszyło polsko-hiszpańskie forum gospodarcze, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" oraz analogicznej organizacji hiszpańskiej.

Poniedziałkowe rozmowy będą już drugimi konsultacjami rządów Donalda Tuska i Mariano Rajoya.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021