Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Nowak chce wymiany informacji ws. hiszpańskich firm budowlanych

Autor: PAP
Dodano: 15-07-2013 14:53

Minister transportu Sławomir Nowak chce ustanowienia stałego mechanizmu wymiany informacji między między Polską, a Hiszpanią m.in. ws. budujących polskie drogi hiszpańskich firm budowlanych.

Szef resortu transportu Sławomir Nowak jest w poniedziałek w Madrycie, gdzie bierze udział w polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych.

Jeszcze przed rozmową z minister rozwoju Hiszpanii Aną Marią Pastor-Julian mówił dziennikarzom, że będzie poruszał z nią temat działalności hiszpańskich firm budowlanych w Polsce.

"Ta współpraca jest dobra, ale nie zawsze łatwa, jeśli mamy na myśli firmy hiszpańskie, które u nas budują. Warto wspomnieć, że ponad 50 proc. wszystkich kontraktów drogowych realizowanych jest przez firmy hiszpańskie, albo z kapitałem hiszpańskim" - podkreślał Nowak.

Przypomniał o zerwaniu umów na kontrakty drogowe realizowane przez Alpine Bau, którego właścicielem jest hiszpańska spółka FCC.

Alpine Bau budowało w Polsce odcinki A1 Świerklany-Gorzyczki, S5 Kaczkowo-Korzeńsko i drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w czerwcu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej 16. Wykonawca i drogowa dyrekcja spierają się co do tego, kto zawinił - wykonawca wytyka drogowcom, że w projektach i dokumentacji inwestycji były błędy, Dyrekcja odpowiada z kolei, że Alpinie nie wywiązywało się z zapisów kontraktów. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

"Jak w życiu, jak przy każdej budowie, takich problemów jest całe mnóstwo. Zależy mi na tym, żeby ustanowić stały mechanizm, bardzo praktyczny wymiany informacji, zastrzeżeń, wątpliwości, jeśli Hiszpanie będą uważali, że coś jest nie w porządku, nie gra w ich mniemaniu, żeby dawali nam bezpośrednio znać. My będziemy dawali im znać" - mówił. Jak przekonywał, jeśli hiszpański minister "pogoni" firmę ze swojego kraju do roboty, to przynosi to efekty.

Nowak podpisał wraz z minister rozwoju Hiszpanii umowę o Współpracy w dziedzinie Transportu i Infrastruktury Transportowej. Ma ona wzmocnić kooperację ws. transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk między Madrytem i Warszawą. W tym celu powołany ma zostać Polsko-Hiszpański Komitet Wysokiego Szczebla pod przewodnictwem ministrów.

Obok Nowaka w polsko-hiszpańskich konsultacjach biorą udział premier Donald Tusk, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz oraz przedstawiciele resortów spraw zagranicy, gospodarki oraz środowiska.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022