Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Ujemny lipcowy wskaźnik koniunktury w transporcie

Autor: PAP
Dodano: 23-07-2013 11:27

W lipcu wskaźnik koniunktury w transporcie jest ujemny, gorszy niż w czerwcu - poinformował we wtorek GUS.

"W lipcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest ujemny, nieco gorszy od notowanego w czerwcu br. Oceny przedsiębiorców dotyczące bieżącego popytu i sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem, niekorzystne są również przewidywania w tych obszarach" - napisano.

GUS zaznaczył, że bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej negatywnie niż w czerwcu br., ale pogorszyły się pesymistyczne oceny przyszłej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek cen usług transportowych. Przedsiębiorcy przewidują zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników.

Z danych Urzędu wynika również, że w I półroczu sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 2,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 10,3 proc. w I półroczu 2012 roku, ale w samym czerwcu nastąpił spadek sprzedaży usług transportowych pierwszy raz od czterech lat - podał GUS.

"W drugim kwartale tempo wzrostu było wolniejsze niż w pierwszym (0,7 proc. wobec 3,7 proc.). Spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem wzrost odnotowano w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 4,9 proc.) oraz w transporcie samochodowym (o 3,5 proc.). Zwiększyła się również sprzedaż usług w transporcie lotniczym (o 6,8 proc.). Spadek wystąpił w transporcie kolejowym (o 7,8 proc.)" - napisano.

"W czerwcu, po raz pierwszy od blisko czterech lat, sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem zmniejszyła się w skali roku o 0,3 proc." - dodano.

W portach morskich w I półroczu przeładowano 30 mln ton ładunków, tj. o 16,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022