Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

KE zatwierdziła dofinansowanie obwodnicy Jarosławia

Autor: PAP
Dodano: 02-08-2013 15:17

Niemal 74 mln euro dołoży Unia Europejska do budowy obwodnicy Jarosławia w woj. podkarpackim. Choć 11-kilometrową obwodnicę otwarto w grudniu zeszłego roku, to KE dopiero teraz zatwierdziła unijne dofinansowanie inwestycji.

Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4 Jędrzychowice - Korczowa kosztowała ponad 431 mln zł. Unijne dofinansowanie pochodzi z programu Rozwój Polski Wschodniej. Procedury unijne wymagają, by dofinansowanie tzw. dużych projektów każdorazowo otrzymywało akceptację Komisji Europejskiej.

"Celem projektu było usprawnienie ciągu komunikacyjnego województwa podkarpackiego oraz zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta Jarosław. W wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpiło wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta Jarosław, a w efekcie poprawa przejezdności przez miasto" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe o łącznej długości 10 km oraz cztery węzły drogowe. Trasa przebiega północną i wschodnią częścią miasta - początek ma w miejscowości Tywonia, a koniec w Tuczempach. Budowa drogi trwała ponad dwa lata.

Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 4, która prowadzi od przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej.

Program Rozwój Polski Wschodniej jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków krajowych. Pula środków przeznaczonych na program z EFRR obejmuje kwotę ok. 2,38 mld euro. Pozostała kwota, tj. prawie 1,3 mld euro, została przyznana przez polski rząd z ogólnej puli środków z EFRR przyznanych Polsce. W 2011 roku kwota ta wzrosła do 1,395 mld euro.

W ramach programu są realizowane projekty o kluczowym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw Polski wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022