Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Szwajcarski parlament poparł zakup gripenów

Autor: PAP
Dodano: 11-09-2013 19:18

Rada Narodowa czyli izba większa parlamentu Szwajcarii opowiedziała się w środę za zakupieniem 22 produkowanych przez szwedzki koncern Saab wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen.

Gripeny zastąpią w szwajcarskim lotnictwie wojskowym przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger. Ofertę Saaba uznano za cenowo korzystniejszą od tych, które przedstawili jego konkurenci - konsorcjum Eurofighter i produkujący wielozadaniowe samoloty Rafale francuski koncern Dassault.

Zakup Gripenów poparło 113 deputowanych Rady Narodowej, 68 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. W oddzielnym głosowaniu zatwierdzono przekazanie z budżetu federalnego środków na ten cel - tym razem za było 118 posłów, a przeciw 67 przy takiej samej jak poprzednio liczbie wstrzymujących się. W ten sposób wymagana przez szwajcarskie prawo budżetowe w przypadku większych wydatków państwa zgoda ponad połowy składu 200-osobowej izby większej została osiągnięta.

Jak się oczekuje, wyznaczona na 18 września debata na temat Gripenów w 46-osobowej Radzie Kantonów czyli izbie mniejszej zakończy się podobnymi jak Radzie Narodowej wynikami głosowań. Sam zakup szwedzkich samolotów Rada Kantonów zatwierdziła już wiosną, ale zabrakło wtedy jednego głosu, by zyskać kwalifikowaną większość ponad połowy wszystkich członków izby dla zgody na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Pozytywna decyzja parlamentu w sprawie Gripenów nie będzie bynajmniej oznaczała, że ich dostawa dojdzie do skutku. Rozstrzygnie o tym najprawdopodobniej referendum, do czego chcą doprowadzić trzy ugrupowania, dysponujące w Radzie Narodowej łącznie 73 mandatami - socjaldemokraci, Zieloni i Zielona Partia Liberalna. Według przeprowadzonego niedawno sondażu blisko dwie trzecie społeczeństwa sprzeciwia się zakupowi nowych myśliwców.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021