Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Tusk: janosikowe w obecnej wersji jest nie do utrzymania

Autor: PAP
Dodano: 13-09-2013 14:47

Przepisy o janosikowym w obecnej wersji są nie do utrzymania i odejście od nich jest "absolutnie niezbędne" - uważa Donald Tusk. Premier zapowiedział zmianę kontrowersyjnych przepisów; poradził, by samorząd Mazowsza dokładnie sprawdził, na co wydał pieniądze.

"Poprosiłem, by przygotować nową wersję przepisów, które z jednej strony zniosą ten ciężar, jakim jest janosikowe, ale bez strat dla gmin i innych jednostek samorządowych, które korzystają z janosikowego. To będzie oznaczało w przyszłości potrzebę uzupełnienia pieniędzy z budżetu centralnego" - powiedział premier.

Dodał, że obecnie widać wyraźnie, że tzw. janosikowe nie jest optymalnym sposobem wyrównywania szans uboższych samorządów. "Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli precyzyjnie powiedzieć, że kończy się era janosikowego, ale w bezpieczny sposób dla biedniejszych jednostek samorządu terytorialnego" - powiedział.

Tusk powiedział, że o zmianach rozmawia z Ministerstwem Finansów, bez którego zgody nie zostaną podjęte żadne decyzje, które mogłyby być groźne dla budżetu państwa. "Z całą pewnością janosikowe w tej wersji jest nie do utrzymania (...); odejście od janosikowego wydaje się rzeczą absolutnie niezbędną" - powiedział. Zaznaczył, że z drugiej strony trzeba będzie wyrównywać dochody najbiedniejszym jednostkom samorządu terytorialnego.

Premier przyznał, że dochody województwa mazowieckiego (ma ono największe problemy z janosikowym - PAP) były mniejsze niż można się było spodziewać, dlatego uznano, że warto otworzyć furtkę na pomoc na rzecz Mazowsza. Samorządowcy Mazowsza mogliby jednak - jak mówił - dokładnie obejrzeć, na co wydali pieniądze, "czy na wszystko sensownie i czy nie wydali za dużo w porównaniu do tego, na co ich stać".

Warunkiem udzielenia pożyczki z budżetu województwu mazowieckiemu jest przedstawienie przez samorząd, w porozumieniu z resortem finansów, programu naprawczego - powiedział premier Donald Tusk.

Na spotkaniu z dziennikarzami w Sejmie szef rządu powiedział, że rząd badał problem zadłużenia Mazowsza m.in. dlatego, że sposób naliczania janosikowego nie uwzględnia spadku wpływów do województwa mazowieckiego, głównie ze względu na mniejsze dochody z CIT w pierwszej połowie tego roku.

"Ja rozumiem te okoliczności. Dlatego ustaliliśmy, że przyjmiemy taką poprawkę, która nie oznacza automatycznie udzielenia pożyczki Mazowszu, ale daje taką możliwość. Oczywiście warunkiem będzie przedstawienie - i będę tego oczekiwał zarówno od władz samorządowych województwa mazowieckiego, jak i Ministerstwa Finansów, żeby wspólnie przygotowali program naprawczy, bo on powinien być warunkiem ewentualnego udzielenia takiej pożyczki" - poinformował premier.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021