Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny puls rynku: FOMC zaskoczył rynki

Autor: DM IDMSA (Łukasz Ogórek)
Dodano: 19-09-2013 12:42

Wczorajsze wydarzenia zza oceanu były dla inwestorów jak zimny prysznic. Podczas gdy rynki spodziewały się rozpoczęcia wygaszania programu QE3 o 10-15 mld USD już od września, stało się zupełnie, inaczej. Ben Bernanke oświadczył, iż w chwili obecnej program luzowania ilościowego w wysokości 85 mld USD będzie kontynuowany.

Wczoraj mieliśmy do czynienia z trochę przewrotną retoryką władz monetarnych USA. Otóż jak pamiętamy jeszcze dwa kwartały temu to właśnie większa część członków FED z prezesem Bernanke na czele opowiadała się za stopniowym ograniczaniem skupu aktywów jeszcze w tym roku. Jednak szef FED przyznał, że symptomy gospodarcze wskazują na to , że wcześniejsze ograniczanie może mieć negatywne skutki ekonomiczne. Ostatecznie podjęto decyzje, że stopniowe wygaszanie QE3 może rozpocząć wiosną 2014 roku, jednak trzeba pamiętać, że nie rozpocznie tego Ben Bernanke, lecz już nowy szef FEDu, którym prawdopodobnie zostanie Janet Yellen. Środowa decyzja wywołała silne wzrosty na EURUSD. Euro umocniło się wobec dolara o ponad 170 pipsów! Decyzja o kontynuacji QE3 sprzyjała wzrostom na walutach EM. Złoty umocnił się wobec euro o ponad 5 groszy. Dziś pozytywny sentyment powinien być utrzymany. Z istotnych informacji na uwagę zasługują popołudniowe dane nt. ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym.

EURUSD

Na wykresie dziennym EURUSD znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 1,3358. Najbliższy opór wyznacza szczyt z lutego na poziomie 1,3596.

EURPLN

Na wykresie 8 godzinnym EURPLN znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 4,1887. Najbliższe wsparcie stanowi dzisiejsze minimum na poziomie 4,1430.

GBPUSD

Na wykresie dziennym GBPUSD znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 1,5883. Najbliższy opór stanowi szczyt ze stycznia na poziomie 1,6179.

EURJPY

Na wykresie 8 godzinnym EURJPY znajduje się w trendzie wzrosotowym. Najbliższy opór stanowi dzisiejsze maksimum 134,18. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 133,02.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021