Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Nowa elektrociepłownia ZA Kędzierzyn - w poł. 2016 r.

Autor: PAP
Dodano: 20-09-2013 15:35

Do końca roku Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK) z Grupy Azoty chcą wyłonić wykonawcę nowej elektrociepłowni węglowej, która do połowy 2016 r. ma stanąć na terenie zakładów. Jesienią spółka spodziewa się ofert cenowych od zainteresowanych budową partnerów.

Harmonogram dalszych przygotowań do budowy elektrociepłowni przedstawił w piątek dziennikarzom w Chorzowie prezes Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz. Przypomniał, że na temat realizacji tej inwestycji spółka rozmawiała z pięcioma potencjalnymi wykonawcami, których oferty zostały zakwalifikowane do tego etapu procedury.

"W drugim etapie omawialiśmy z nimi wszystkie aspekty techniczne nowej elektrociepłowni - to już zostało zakończone. Teraz do tych kilku podmiotów, które pozostały w grze (mniej niż pięciu - PAP), będziemy w najbliższych czasie wysyłać Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i czekać na ostateczne oferty, w tym oferty cenowe. Chcielibyśmy, żeby były one złożone na przełomie października i listopada. Później będziemy je analizować; zakładamy wybór wykonawcy do końca roku" - powiedział Leszkiewicz.

Dodał, że nowa elektrociepłownia będzie miała moc około 50 megawatów elektrycznych i 250 megawatów cieplnych. Zaspokoi to w 25 proc. zapotrzebowanie zakładów na energię elektryczną oraz w całości pokryje zapotrzebowanie na ciepło i parę technologiczną. Część ciepła będzie sprzedawana odbiorcom komunalnym w Kędzierzynie-Koźlu.

Leszkiewicz zapowiedział, że ostateczne decyzje korporacyjne dotyczące budowy elektrociepłowni zapadną wówczas, gdy znane będą końcowe oferty cenowe potencjalnych wykonawców inwestycji.

Prezes potwierdził, że elektrociepłownia będzie zasilana węglem; rozważano zastosowanie gazu, okazało się to jednak droższe. "Elektrociepłownia będzie oparta na węglu - ta decyzja jest już ostateczna i nie widać żadnych przesłanek, które by ją zmieniły" - powiedział.

Według Leszkiewicza, docelowo nowa energetyka w ZAK powinna składać się z dwóch kotłów, dwóch turbin i kotła rezerwowo-szczytowego. Nowa elektrociepłownia będzie pierwszym etapem inwestycji energetycznych.

"Budujemy w ramach tej inwestycji jeden kocioł i turbozespół, a w kolejnych latach będziemy przymierzać się do pozostałych elementów. Natomiast stara elektrociepłownia będzie mogła jeszcze przez jakiś czas pracować i stanowić np. element rezerwowo-szczytowy na czas zimowy, czy na czas szczególnego zapotrzebowania" - wyjaśnił prezes.

Dodał, że obecnie ZAK w większości skupia się na inwestycjach odtworzeniowych, choć nie tylko; zakłady planują m.in. wprowadzenie nowego produktu, który pozwoli stopniowo odchodzić od ftalanów. Chodzi o plastyfikator, wykorzystywany m.in. do zmiękczania produktów w budownictwie, przemyśle gumowym czy samochodowym

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022