Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Szef NIK: na początku 2014 wyniki kontroli fotoradarów

Autor: PAP
Dodano: 21-09-2013 10:12

Na początku przyszłego roku będą znane wyniki kontroli NIK w sprawie rozmieszczenia fotoradarów i zasadności budowy ekranów akustycznych wzdłuż części dróg - zapowiedział w sobotę szef Izby Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski pytany w radiu RMF FM, czy NIK zajmuje się sprawami fotoradarów i ekranów akustycznych odpowiedział: "Tym NIK się już zajmuje. O wynikach obu tych kontroli poinformujemy już na początku przyszłego roku".

Szef NIK dodał, że plan kontroli w sprawie fotoradarów jest już przygotowany, a kontrolerzy będą sprawdzać przede wszystkim ich usytuowanie. Izba - jak mówił - chce sprawdzić, czy za wyborem lokalizacji fotoradarów przemawiała chęć "podniesienia bezpieczeństwa kierowców i pasażerów", czy też chęć "zwiększenia wpływów do budżetu, często na przykład samorządu terytorialnego".

Kwiatkowski zaznaczył, że celem działania fotoradarów jest skłonienie kierowców do obniżenia prędkości w miejscach niebezpiecznych i właśnie w takich miejscach powinny się one znajdować. "Chcemy sprawdzić lokalizację tych miejsc i chcemy sprawdzić w sposób szczególny jedną rzecz: czy po usytuowaniu na danym miejscu fotoradaru rzeczywiście bezpieczeństwo się podniosło, czy ilość wypadków spadła" - powiedział.

W przypadku ekranów akustycznych NIK bada - jak wyjaśniał Kwiatkowski - gdzie te ekrany są usytuowane, jakie były koszty ich budowy, czy w pobliżu są jakieś zabudowania i faktycznie ekrany są potrzebne, czy też nie.

"Jeżeli (...) normy środowiskowe związane z inwestycjami (drogowymi), na przykład w zakresie usytuowania ekranów dźwiękochłonnych, są znacząco wyższe, niż w najbogatszych państwach Unii Europejskiej, to my sobie musimy publicznie odpowiedzieć: czy te setki milionów złotych, które wydajemy, są uzasadnione potrzebami" - mówił Kwiatkowski.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022