Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Pesa podpisała umowy na modernizację pociągów i wagonów

Autor: PAP
Dodano: 26-09-2013 21:58

Pesa Bydgoszcz SA podpisała umowy na modernizację 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla PKP SKM w Trójmieście i 35 wagonów dla PKP Intercity. Kontrakty o łącznej wartości ponad 200 mln zł zostały zawarte w czwartek podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku.

Pesa Bydgoszcz SA zmodernizuje 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście za ok. 124 mln zł. Po remoncie pociągi SKM będą mogły osiągnąć prędkość 120 km/godz. Będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i będą posiadały pochylnie dla osób poruszających się na wózkach. Zostaną wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej na monitorach oraz audiowizualnej.

Dyrektor marketingu i sprzedaży PKP SKM sp. z o.o. Marcin Głuszek powiedział PAP, że "modernizacja składów jest wielkim krokiem SKM w przyszłość". "Właściwie to będzie cały nowy pociąg, ale o połowę tańszy" - przekonywał. "Nowe może byłyby trochę lepsze i ładniejsze, ale byłoby ich mniej" - dodał.

Prezes Pesa Bydgoszcz SA, Tomasz Zaboklicki poinformował PAP, że koszt remontu jednego składu wynosi 6 mln zł i jest to połowa ceny zakupu nowego pojazdu. "Po remoncie składy będą prawie jak nowe, ale musimy mieć świadomość, że te pojazdy pożyją 10-15 lat" - dodał. Wyjaśnił, że remont obejmie prawie wszystkie elementy wagonu. "Nie zmienimy tylko kawałka wózków i silników, a poza tym wszędzie będą zmiany, bo nawet część ścian z powodu korozji trzeba wymienić" - dodał.

Po zakończeniu modernizacji i włączeniu do eksploatacji 21 składów w 2014 roku, połowa taboru SKM będzie po całkowitej modernizacji. Planowane jest odnowienie także pozostałych składów.

Uczestniczący w podpisaniu kontraktu wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że "dzięki tej umowie publiczny transport regionalny może liczyć na nowy, dobrze sprawdzający się w praktyce sprzęt". Przypomniał, że "10 lat temu Pesa była zakładem na granicy upadłości, a dziś święci kolejny triumf, podpisując tę umowę". Powiedział, że "sukces Pesy to wielka inwestycja w ludzi, w projekty, w dobre kontakty z nauką, wielka odwaga w innowacyjności".

W czwartek została też podpisana umowa w sprawie remontu przez Pesę Bydgoszcz 35 wagonów dla PKP Intercity. Wartość kontraktu wynosi 80 mln złotych.

Prezes Zarządu PKP Intercity, Janusz Malinowski powiedział PAP, że wcześniej z Pesą została podpisana umowa na remont 115 wagonów. "Pesa w sumie wyremontuje PKP Intercity 150 wagonów za 412 mln zł" - podał.

Powiedział, że zmodernizowane wagony będą wykorzystywane na trasach na południu kraju, od Przemyśla przez Małopolskę, Śląskie, Dolnośląskie i Wielkopolskę do Zachodniopomorskiego. Na trasach w tych województwach łącznie kursować będzie 218 nowych, zmodernizowanych wagonów.

Wcześniej bydgoska Pesa zmodernizowała 65 wagonów należących do PKP Intercity. 6 zmodernizowanych pociągów już jest eksploatowanych w południowej i zachodniej części kraju. "Do 2015 roku będą jeździły w tym regionie 24 komfortowe pociągi" - dodał Malinowski.

Poinformował, że realizowany w tej perspektywie unijnego budżetu program wymiany taboru obejmuje - oprócz modernizacji wagonów - także projekt Pendolino, zakup 40 pociągów zespołowych o prędkości 160 km/godz., zakup nowych 45 wagonów oraz zakup 10 nowych lokomotyw spalinowych.

Minister transportu Sławomir Nowak podczas targów poinformował, że w 2015 roku ok. 85-90 proc. wykorzystywanego w Polsce taboru kolejowego będą stanowić nowe lub zmodernizowane wagony.

W trakcie targów Pesa Bydgoszcz podpisała cztery umowy na produkcję lub remont wagonów i tramwajów o łącznej wartości 427 mln zł.

Pesa Bydgoszcz SA, polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Dostarczyła swoje pojazdy do Niemiec, Czech, na Ukrainę, do Włoch, na Białoruś, Litwę, do Węgier, Kazachstanu i Rumunii.

W rozpoczętych we wtorek w Gdańsku 10. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO uczestniczy 510 firm z 25 krajów. Międzynarodowe Targi Gdańskie podają, że jest to największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Targi kończą się w piątek.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021