Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rekordowy wrzesień krakowskiego lotniska

Autor: PAP
Dodano: 01-10-2013 13:13

Ponad 369,1 tys. pasażerów obsłużył we wrześniu tego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. To najlepszy wrześniowy wynik w historii lotniska, o 8 proc. lepszy niż we wrześniu 2012 r. Od początku tego roku port odprawił prawie 2,8 mln pasażerów.

Jest to kolejny, ósmy już rekordowy miesiąc w tym roku i najlepszy lipcowy wynik w historii krakowskiego lotniska.

"Po bardzo dobrych miesiącach wakacyjnych także we wrześniu odnotowaliśmy znakomity wynik" - ocenił we wtorek prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Dodał, że pomimo trwających prac modernizacyjnych każdego dnia września krakowskie lotnisko obsługiwało co najmniej 10 tysięcy pasażerów, a w rekordowym dniu - ponad 14 tysięcy osób w ciągu doby.

"Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy służb lotniskowych z generalnymi wykonawcami odpowiadającymi za rozbudowę terminalu i inwestycje w strefie operacyjnej lotniska" - poinformował Pamuła.

We wrześniu największe wzrosty wśród przewoźników operujących z Kraków Airport odnotowali Ryanair (+30 tys. pasażerów), Air Berlin (+7 tys. pasażerów) i easyJet (+5 tysięcy pasażerów).

Od początku roku krakowskie lotnisko obsłużyło łącznie prawie 2,8 mln pasażerów, o 4 proc. więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Od wiosny tego roku na krakowskim lotnisku trwają prace związane z rozbudową portu. Po ich zakończeniu wiosną 2015 roku jego przepustowość wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie. Obecnie może ono odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Najważniejsze inwestycje w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice - to budowa nowego terminalu i przebudowa istniejącego oraz modernizacja wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Na lotnisku trwają też prace związane z przebudową części operacyjnej portu: rozbudowa płyty postojowej i remont dróg kołowania. Łączna wartość tych inwestycji wynosi ponad 500 mln zł.

W strefie wewnątrz lotniska trwają prace przy modernizacji jednej z dróg kołowania, rozpoczęła się także przebudowa dwóch innych dróg kołowania. Prace nie zakłócają operacji lotniczych. Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie hotelu, który w przyszłym roku ma przyjąć pierwszych gości.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce; w zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W tym roku planowany jest wzrost do 3,66 mln osób. W letniej siatce połączeń lotnisko ma 82 połączenia, w tym 61 regularnych i 21 czarterowych. Wykonuje je 13 przewoźników - ośmiu tradycyjnych i pięciu niskokosztowych.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022