Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

MG oczekuje wyjaśnień od URE ws. białych certyfikatów

Autor: PAP
Dodano: 11-10-2013 15:58

Ponad połowa ofert w przetargu na świadectwa efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty) została odrzucona z powodu banalnych błędów rachunkowych - powiedział Edward Słoma z resortu gospodarki. Dodał, że resort oczekuje wyjaśnień od URE w tej sprawie.

Zastępca dyrektora w departamencie energetyki w ministerstwie gospodarki Edward Słoma powiedział, że na zgłoszonych 209 ofert aż 107 zostało odrzuconych z powodu popełnionych w nich banalnych błędów rachunkowych. "To było pewne zaskoczenie" - zaznaczył.

"Oczekujemy od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki stosownych wyjaśnień w tej sprawie. Musimy mieć szerszą wiedzę, co jest problemem, że tyle aplikacji zostało albo niestarannie przygotowanych, albo też są jakieś kwestie, które wymagają doprecyzowania" - powiedział Słoma podczas piątkowego forum nt. efektywności energetycznej i szansy jej wpływu na rozwój polskiej gospodarki.

Ustawa z 2011 r. o efektywności energetycznej nakłada na: przedsiębiorstwa energetyczne, które sprzedają odbiorcom końcowym energię, odbiorców końcowych będących członkami giełdy towarowej i na domy maklerskie realizujące transakcje na zlecenie odbiorców końcowych - obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE określonej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. Świadectwa te, tzw. białe certyfikaty - to mechanizm, który ma stymulować i wymuszać zachowania prooszczędnościowe. Przyznawane są w przetargach organizowanych przez URE za efekt energetyczny, czyli za inwestycje, które przyniosą największą oszczędność energii. Aby uzyskać biały certyfikat należy wykonać audyt efektywności energetycznej. Warunkiem wygrania przetargu jest osiągnięcie oszczędności związanej z efektem energetycznym. Certyfikatami można handlować na Towarowej Giełdzie Energii.

Pierwszy przetarg został ogłoszony pod koniec 2012 roku, a rozstrzygnięty pod koniec sierpnia br. Ministerstwo gospodarki przewiduje, że kolejne postępowanie na białe certyfikaty zostanie ogłoszone w czwartym kwartale 2013 roku.

Zgodnie z przyjętym pakietem energetyczo-klimatycznym UE do 2020 roku, Polska musi zredukować o 20 proc. emisję gazów cieplarnianych, o 20 proc. zwiększyć efektywność energetyczną i o 15 proc. zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022