Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Jest decyzja środowiskowa dla lotniska w Suwałkach

Autor: PAP
Dodano: 11-10-2013 16:26

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową na budowę lokalnego lotniska w Suwałkach (Podlaskie). Lotnisko ma kosztować ok. 21 mln zł i obsługiwać małe samoloty pasażerskie - poinformowano PAP w Urzędzie Miejskim w Suwałkch.

Jak powiedziała PAP naczelniczka wydziału komunikacji społecznej i promocji Urzędu Miejskiego w Suwałkach Agnieszka Szyszko, obowiązująca decyzja środowiskowa oznacza, że teraz można już wystąpić o pozwolenie na budowę.

Suwalski samorząd ma już gotowy projekt budowy lokalnego lotniska. Według wstępnego kosztorysu, budowa pasa startowego i infrastruktury portu lotniczego ma kosztować ok. 21 mln zł. Suwalskie lotnisko mogłoby obsługiwać samoloty przewożące do 50 pasażerów.

Jak poinformowała Szyszko, w planach jest budowa jednego pasa startowego o długości 1320 metrów. Obiekt ma być zlokalizowany w pobliżu terenu obecnego lotniska trawiastego lotniska. Samorząd musi jeszcze pozyskać część gruntów, które obecnie należą do Skarbu Państwa.

Władze Suwałk postawiły sobie cel pozyskania pieniędzy na ten cel ze środków unijnych w nowej perspektywie na lata 2014 - 2020. "Nie wykluczamy także współfinansowania tego przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego" - powiedziała PAP Szyszko.

To ważna inwestycja dla tej części Polski, która nie ma w ogóle lotniska. W planach jest lotnisko regionalne w okolicach Białegostoku. W lipcu tego roku zarząd województwa podlaskiego zdecydował, że powstanie ono w Topolanach, 30 km od Białegostoku. Zarząd wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o decyzję środowiskową.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023