Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

W niedzielę zmiana czasu. Nocne pociągi poczekają godzinę

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
Dodano: 23-10-2013 09:13

W ostatnią niedzielę października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy i w nocy z 26 na 27 października przesuniemy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie oznacza to wdrożenie specjalnych rozkładów jazdy w tę noc. Chodzi o to, by pociągi znajdujące się w trasach dotarły do stacji docelowych zgodnie z rozkładami jazdy.

Dlatego np. pociągi PKP Intercity zatrzymają się 27 października o 3:00 w nocy na najbliższej stacji. Będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

W praktyce oznacza to, że np. pociąg „TLK Monciak – Krupówki” relacji Zakopane - Gdynia, w momencie przesunięcia wskazówek zegara zatrzyma się w Koluszkach, gdzie poczeka godzinę, aby do celu przyjechać zgodnie z rozkładem jazdy.

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się na podstawie rozporządzeniem premiera z 23 grudnia 2008 roku.

Przesunięcie czasu odbywa się w prawie całej Europie, za wyjątkiem Islandii. Czas zimowy obowiązuje również w około 70 krajach na całym świecie m.in. w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, USA, Brazylii, Egipcie i Meksyku.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023