Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Pesa dostarczy tramwaje dla Torunia

Autor: PAP
Dodano: 24-10-2013 18:43

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w czwartek protest na wyniki przetargu dotyczącego zakupu dwunastu nowych tramwajów dla Torunia za około 92,5 mln zł. Pojazdy dostarczą bydgoskie zakłady Pesa SA, choć ich oferta była droższa niż konkurencyjnej firmy Solaris.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej Małgorzata Stręciwilk, protest firmy Solaris przeciwko decyzji komisji przetargowej, która wskazała ofertę Pesy, został odrzucony. Tym samym wynik przetargu jest prawomocny i władze Torunia mogą podpisać kontrakt z zakładami Pesa SA.

W przetargu startowały tylko dwie firmy: Solaris z Bolechowa, oferując cenę 91,1 mln zł, i Pesa z Bydgoszczy z ceną 92,5 mln zł. Ostatecznie komisja przetargowa uznała za lepszą ofertę Pesy, choć była droższa. Pod uwagę brano jednak nie tylko cenę, lecz także proponowane rozwiązania techniczne.

Pierwsze składy dotrą do Torunia rok od daty zawarcia umowy z wykonawcą, pod koniec 2014 r., a ostatni tramwaj - do końca września 2015 r.

Wśród dwunastu niskopodłogowych tramwajów kupionych w ramach przetargu sześć wagonów będzie trójczłonowych, i tyle samo - pięcioczłonowych. Nowe tramwaje będą miały aerodynamiczne kształty oraz kolorystykę bazującą na barwach Torunia - błękitnych i żółtych. Składy trójczłonowe pomieszczą 115, a pięcioczłonowe - 200 osób.

Podłogi wagonów zostaną wyłożone wykładziną antypoślizgową, a na całej długości wagonu znajdą się uchwyty i poręcze umożliwiające pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy. Nie będzie za to ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować urazy.

Wagony będą wyciszone i klimatyzowane; znajdą się w nich urządzenia automatycznego zliczania pasażerów z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących. Będzie w nich także monitoring i system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, a przystanki będą zapowiadane.

Ponieważ nowe tramwaje będą znacznie cięższe od tych, które obecnie jeżdżą po Toruniu, niezbędna będzie modernizacja zajezdni.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023