Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Strajk pracowników poczty w Portugalii

Autor: PAP
Dodano: 25-10-2013 14:53

W Portugalii trwa w piątek 24-godzinny strajk pracowników poczty. Głównym powodem ogólnokrajowego protestu jest sprzeciw wobec rządowego projektu budżetu na 2014 r. oraz przygotowywanej prywatyzacji poczty Correios de Portugal (CTT).

Protest zainicjowany został w Lizbonie symbolicznym wiecem o północy. Uczestniczyło w nim ponad pół tysiąca pocztowców oraz przedstawicieli kilku związków zawodowych. Towarzyszący manifestantom Armenio Carlos, lider największego lewicowego syndykatu CGTP, podziękował uczestnikom strajku za udział w proteście.

"Należy wam się szacunek, gdyż nie troszczycie się tylko o własne prawa, ale również walczycie o prawa innych obywateli naszego kraju. Ten strajk jest sprawiedliwym protestem w sprawie obrony praw pracowniczych, wstrzymania prywatyzacji firmy, służy walce o portugalską gospodarkę" - stwierdził Armenio Carlos.

Według szacunków organizatora protestu, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Telekomunikacji (SNTCT), tylko niewielka część załóg wykonuje swoje obowiązki w dniu strajku.

"Do piątkowego popołudnia na terenie całego kraju przystąpiło do strajku 95 proc. załóg pocztowców. To bardzo wysoka frekwencja, której się nie spodziewaliśmy" - poinformował sekretarz generalny SNTCT Vitor Narciso.

Piątkowemu protestowi towarzyszą incydenty. W kilku miejscach kraju protestujący zablokowali samochody ciężarowe firm kurierskich, które miały wesprzeć pracujących w dniu strajku pocztowców. Interweniowała policja.

Protest pocztowców skierowany jest przeciwko rządowemu projektowi przyszłorocznego budżetu, który przewiduje m.in. podwyższenie dolnej granicy wieku emerytalnego z 65 do 66 lat, zmniejszenie w sferze publicznej o 2,5-12 proc. zarobków wyższych niż 600 euro, a także zwolnienie 3 proc. załogi spółek państwowych i administracji samorządowej.

Strajkujący domagają się też odstąpienia od zatwierdzonego 10 października br. przez centroprawicowy rząd planu sprzedaży 70 proc. udziałów poczty. Jej prywatyzacja ma nastąpić najpóźniej do grudnia w trybie giełdowym oraz poprzez bezpośrednią sprzedaż udziałów inwestorom instytucjonalnym. Według oceny portugalskich mediów, transakcja ta może przynieść państwowemu budżetowi wpływy w wysokości 600 mln euro.

Prywatyzacja państwowej poczty była jednym z warunków porozumienia, jakie Portugalia zawarła w maju 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jego podstawie otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro, sama zaś zobowiązała się do ustabilizowania swoich finansów publicznych.

Po prywatyzacji CTT Portugalia stanie się szóstym krajem UE, w którym udziały w państwowej poczcie posiada prywatny kapitał. Dotychczas część akcji swoich spółek pocztowych sprzedały Niemcy, Austria, Belgia, Wielka Brytania oraz Rumunia.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023