Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Automatyczne samochody poprawią bezpieczeństwo na drogach

Autor: wnp.pl (WGK)
Dodano: 26-10-2013 10:53

Według raportu amerykańskiego Eno Center for Transportation, przejście na transport auotmatyczny, bez udziału kierowcy, uratowałoby rocznie tysiące istnień ludzkich, zredukowało liczbę wypadków o 75 proc. i oszczędziło setki miliardów dolarów kosztów.

Wizja raju? Poniekąd, ale tylko wtedy gdy nasycenie dróg samobieżnymi pojazdami przekroczy 90 proc. W USA oznaczałoby to w przybliżeniu 115 milionów automatycznych pojazdów na drogach. Szczegółowe przewidywania dla Stanów Zjednoczonych to rocznie niemal 22 tys. ofiar mniej (spadek z ok. 33 tys.), spadek liczby wypadków z 5,5 milion do 1,28 miliona, przy czym do wypadków wciąż dochodziłoby przede wszystkim między pojazdami kierowanymi ręcznie. Finansowo oszczędności sięgnęłyby prawie 1000 dol. przypadających na każdy automatyczny samochód.

Dodatkowe korzyści to zmniejszenie korków o 60 proc. oraz redukcja zużycia paliwa o jedną czwartą. Dodatkowo przeciętna żywotność amerykańskiego samochodu wzrosłaby do 15 lat (mniej szkód całkowitych po wypadkach).

Ten sielankowy obraz, to jednak jedynie wizja przyszłości wciąż trudnej do osiągnięcia. Co prawda liczący się producenci aut , jak Ford, GM, Toyota, Nissan, Volvo, Audi i BMW prowadzą testy automatycznych pojazdów, własny program realizuje Google, jednak wciąż wiele barier opóźnia rozwój. Przede wszystkim koszty jakie pociągnęłoby za sobą przejście na pojazdy automatyczne (nowe modele, skomplikowane i kosztowne wyposażenie). Druga rzecz to przyzwyczajenia kierowców – na pewno nie wszyscy z entuzjazmem przyjęliby rezygnację z samodzielnego prowadzenia aut. Kolejny problem, to precyzja działania automatycznych systemów: początkowo sprawdzałyby się przede wszystkim na drogach z dość przewidywalnym ruchem, czyli przede wszystkim na autostradach. I jeszcze kwestia bezpieczeństwa: nieodzowne włączenie automatycznych samochodów do Internetu wiązałoby się z ryzykiem przejęcia kontroli nad pojazdem przez przestępców. Konieczne byłyby też nowe regulacje prawne.

Pojazdy poruszające się samodzielnie to intrygująca wizja, ale na pewno nie pojawią się na masową skalę w najbliższych latach. O ile w ogóle w dającej się przewidzieć przyszłości.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021