Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny puls rynku: Bronią RBA pozostają werbalne interwencje

Autor: DM IDMSA (Anna Wrzesińska)
Dodano: 05-11-2013 12:10

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Rezerw Australii nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 2,5%. W komunikacie RBA wyraził jednak swoje obawy związane z silną aprecjacją waluty australijskiej w ostatnim czasie, co przyczyniło się do płytkiej korekty notowań AUDUSD. Co więcej, ostatnie dane makroekonomiczne z Australii były dobre, co zmniejszyło oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych.

Zdaniem RBA obecnie prowadzona polityka monetarna jest odpowiednia, w związku z czym bank centralny będzie starał się nie dopuścić do wzrostu oczekiwań odnośnie zacieśniania polityki monetarnej, co najprawdopodobniej będzie kolejnym ruchem z jego strony. Wysoki kurs AUDa nie stanowi wsparcia do gospodarki, tak więc głównym instrumentem w walce z dalszym umocnieniem waluty australijskiej będą werbalne interwencje. Czas pokaże, czy okażą się skuteczne?

Wczoraj po raz kolejnynie rynki pozytywnie zaskoczyły lepsze dane z USA. Indeks ISM dla sektora przemysłowego wzrósł w październiku do poziomu 59,3 pkt. z 53,6 pkt. Dziś poznamy indeks aktywności w amerykańskim sektorze usług. Wczorajsze wypowiedzi Rossengreen’a czy Bullard’a nie wskazują na to, że Fed będzie się spieszył z ograniczaniem programu skupu aktywów z powodu niskiej inflacji. Zdaniem Powell’a polityka monetarna pozostanie ‘wysoce akomodacyjna’. Dziś z kolei inwestorzy mogą zainteresować się wystąpieniem Williams’a i Lacker’a.

W centrum zainteresowania pozostaje także przemówienie Mario Draghi zaplanowane na dziś we Frankfurcie. Inwestorzy będą doszukiwać się odniesień w słowach szefa ECB do kwestii niskiej inflacji oraz niższych stóp procentowych w przyszłości. EURUSD pozostaje stabilny. Para oscyluje w okolicy 1,35 pozostają blisko dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym.

EURPLN

Konsolidacja na EURPLN trwa. Silnym oporem pozostaje poziom 4,20, natomiast wsparcie wyznaczają okolice 4,16. Impuls do silniejszego ruchu napłynie najprawdopodobniej z rynku bazowego.

EURUSD

EURUSD pozostaje blisko dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym. Wczorajsza korekta wzrostowa na tej parze była płytka i dziś euro znowu pozostaje pod lekką presją sprzedających. Silne wsparcie to poziom 1,3440. Większej zmienności na eurodolarze spodziewamy się podczas wystąpienia szefa ECB. Zbiegające się linie tenkan sen i kinjun sen wyznaczają silny opór w rejonie 1,3640 w skali dziennej.

AUDUSD

Notowania AUDUSD lekko korygują wczorajsze wzrosty po komunikacie RBA, W dalszym ciągu jednak para otrzymuje się powyżej istotnego wsparcia w rejonie 0,94-0,9410, które jak na razie powinna skutecznie ograniczać spadki. Ponadto wspomniane poziomy wynikają ze zrównania się maksymalnej korekty w całym ruchu wzrostowym zapoczątkowanym w sierpniu 2013 z obecnym ruchem spadkowym w stosunku 1:1. Ewentualna przełamanie wspomnianych okolic przełoży się na pogłębienie spadków w rejon 0,9280. W przeciwnym wypadku należy spodziewać się ponownego testu okolic 0,96.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021