Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Politycy lewicy apelują o uchwalenie ustawy o OZE

Autor: PAP
Dodano: 05-12-2013 15:14

Od 3 lat Polska nie wdraża unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii; domagamy się pilnego przyjęcia ustawy o OZE dla dobra polskiego społeczeństwa - mówili w czwartek na konferencji m.in. Ryszard Kalisz, Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Dariusz Szwed.

Politycy poinformowali, że zorganizowali konferencję w Sejmie w trzecią rocznicę niewprowadzenia ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). "Ponieważ rząd PO i PSL od 3 lat nie wdraża prawa unijnego, wkrótce grozi nam kara dziennie 133 tys. euro. To są setki milionów złotych, które będą co roku płacone przez polskich obywateli, obywatelki" - mówił Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Oświadczył, że domaga się jak najpilniejszego przyjęcia ustawy przez rząd "nawet w tym najgorszym, niestety, jak obecnie, kształcie, po to, żeby parlament mógł zacząć nad nią procedować, tak aby ta ustawa jak najpilniej weszła w życie". "Oczywiście chcielibyśmy, by to była najlepsza z możliwych ustaw, ale nie mamy wątpliwości, że koalicja rządząca nie pozwoli na to, by ta ustawa była taka, jakiej wszyscy byśmy oczekiwali, czyli proobywatelska, zielona, wspierająca wykorzystanie energii odnawialnej" - stwierdził.

Także posłanka Twojego Ruchu Anna Grodzka przekonywała, że ustawie o OZE "trzeba w końcu dać priorytet". "Ustawa musi zostać uchwalona" - oświadczyła.

Szef stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz zwrócił uwagę, że Polska jest najbardziej konserwatywnym krajem w Europie nie tylko w zakresie obyczajowości, ale także pod względem produkcji odnawialnych źródeł energii. "To jest najtańsza produkcja, to może zrobić każdy w swoim domu i państwo powinno stworzyć warunki, by nadwyżka produkowanej energii przez gospodarstwo domowe, rolne, mogła być spożytkowana dla wszystkich" - podkreślił.

"5 grudnia 2013 roku to nie jest żadna uroczystość, to jest stypa, dlatego że rząd zabija inicjatywę obywatelską, (...) byśmy wzajemnie poprzez swą przedsiębiorczość również sobie pomagali" - stwierdził.

W połowie listopada Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji międzyresortowych i społecznych przygotowany w resorcie nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Resort planuje, że ustawa wejdzie w życie od początku 2015 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019