Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Polscy eksporterzy podbijają Bliski Wschód

Autor: PAP
Dodano: 12-02-2014 05:34

Wzrost eksportu do krajów arabskich bije rekordy. Sprzedaż polskich towarów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrosła w trzech pierwszych kwartałach 2013 r. o 76 proc., a w Arabii Saudyjskiej o 32 proc. - pisze "Puls Biznesu".

Tak wynika z danych GUS. I nie jest to spowodowane niską bazą, bo już w 2012 r. eksport na Bliski Wschód był całkiem spory - wysłaliśmy do ZEA więcej niż do Grecji czy Portugalii - podkreśla gazeta.

Ostatni kryzys przekonał polskie firmy, że nie warto stawiać tylko na jednego konia: UE, a warto szukać nowych, nieodkrytych dotąd rynków zbytu - wskazuje główny ekonomista BGK Tomasz Kaczor.

A, jak wyjaśnia, dla takich firm Bliski Wschód jest świetną propozycją: to bogate kraje, szybko się rozwijające i dość bliskie geograficznie.

I wszystko wskazuje, że znaczenie tych rynków dla polskiej gospodarki będzie dalej szybko rosło.

Dziś to bowiem najpopularniejszy kierunek ekspansji dla polskiego biznesu - wynika z badania firmy Akcenta, zajmującej się obsługą transakcji walutowych przedsiębiorstw. Aż 37 proc. przebadanych szefów firm wskazuje, że jeśli będzie szukać partnerów handlowych na nowych rynkach, będą to właśnie kraje arabskie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021