Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kolejny etap procedury sprzedaży akcji ECO

Autor: PAP
Dodano: 21-02-2014 16:44

Pięć z sześciu firm, które złożyły wstępne oferty zakupu pakietu akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO), dopuszczono do dalszego etapu procedury - podało w piątek miasto. Wystawiony na sprzedaż pakiet to prawie 54,3 proc. akcji spółki.

Z komunikatu prezydenta miasta opublikowanego w piątek wynika, że po formalnej i merytorycznej ocenie złożonych do końca stycznia ofert wstępnych zakupu pakietu akcji ECO, do dalszego etapu dopuszczono pięć z sześciu przedsiębiorstw, które wyraziły zainteresowanie transakcją. Są to: Dalkia Polska SA z Warszawy; ENEA Wytwarzanie SA z siedzibą w Świerżu Górnym; ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu; SFW ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach oraz konsorcjum: E.ON edis energia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wraz z GELSENWASSER AG z siedzibą w Gelsenkirchen w Niemczech.

Kolejny etap procedury to tzw. due diligence, w którym - jak wyjaśniała PAP rzeczniczka opolskiego urzędu miasta Alina Pawlicka-Mamczura - wybrani oferenci będą mogli poddać wszechstronnej analizie m.in. kondycję ECO. Etap ten potrwa od połowy marca do połowy maja.

Do połowy maja będzie też czas na złożenie ofert wiążących. W harmonogramie sprzedaży pakietu akcji określono też, że wybór inwestora lub inwestorów, którzy mają zostać zaproszeni do ostatecznych negocjacji, nastąpi do 26 maja. Negocjacje umowy i zamknięcie transakcji to z kolei kwestia kolejnych 2-3 miesięcy. Według rzeczniczki opolskiego urzędu miasta ostateczne negocjacje będą dotyczyć nie tylko ceny pakietu akcji, ale też strategii nabywcy wobec spółki ECO oraz formy współpracy z miastem Opole. Czas na wynegocjowanie pakietu socjalnego będą mieć też pracownicy spółki.

Do sprzedaży przeznaczono pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Prócz ponad 53 proc. akcji należących do miasta Opola są w nim także nieprzekraczające 1 proc. akcje należące do gmin Brzeg, Grodków i Głuchołazy. Wszystkie te samorządy w sierpniu ub.r. podpisały porozumienie o wspólnej sprzedaży akcji ECO.

W marcu 2013 r. głosami Platformy Obywatelskiej i klubu Razem dla Opola na sprzedaż zgodziła się rada miasta Opola i procedura ruszyła. Budzi ona jednak kontrowersje - tym większe, że miasto nie ujawnia wyceny spółki. Proces prywatyzacji wspólnie próbują powstrzymać opolscy posłowie i radni Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Radni klubów obu partii złożyli w radzie miasta projekt uchwały, który ma zablokować sprzedaż pakietu. Będzie on rozpatrywany na najbliższej radzie miasta, 27 lutego.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do ok. 540 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020