Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rozstrzygnięto przetarg na II etap sieci szerokopasmowej w Łodzi

Autor:  PAP  |  24-03-2014 19:05
Konsorcjum firm Integrated Solutions i Orange Polska SA wygrało przetarg na utworzenie i uruchomienie wojewódzkiej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej w technologii światłowodowej w Łódzkiem. To drugi etap tworzenia Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST).

Wartość tego zamówienia wynosi ponad 24,7 mln zł brutto - poinformowała w poniedziałek PAP Magdalena Suchan z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Oferta konsorcjum Integrated Solutions i Orange Polska była jedyną, jaka wpłynęła na przetarg ogłoszony przez województwo łódzkie.

ŁRST polega na utworzeniu sieci szerokopasmowej na obszarze województwa łódzkiego w technologii światłowodowej, która obejmie swoim zasięgiem znaczną część regionu. Inwestorem jest samorząd województwa, którego własnością będzie sieć.

Drugi etap to rozbudowa sieci szkieletowej w południowej części regionu, gdzie jest najwięcej "białych plam", czyli miejsc całkowicie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu oraz tworzenie punktów dystrybucyjnych. Przewiduje się, że powstanie sieć łącząca pięć powiatowych placówek służby zdrowia, w których zlokalizowane będą tzw. węzły szkieletowe.

Powstaną one w Powiatowym Centrum Medycznym w Wieruszowie, SP ZOZ w Wieluniu, SP ZOZ w Pajęcznie oraz w szpitalach powiatowych w Radomsku i Opocznie. Sieć szkieletowa ma być wykorzystywana m.in. dla potrzeb telemedycyny. Zastosowana technologia umożliwi m.in. szybkie przesyłanie internetem treści w wysokiej rozdzielczości.

Projekt zakłada także utworzenie ośmiu węzłów dystrybucyjnych w takich miejscowościach, jak: Huta, Osjaków, Rząśna, Dworszowice Kościelne, Silnica, Dmenin, Żarnów oraz Poświętne. Umożliwi to podłączenie do nich lokalnych dostawców internetu.

Województwo łódzkie ogłosiło także konsultacje publiczne w ramach ŁRST, dotyczące planowanego świadczenia bezpłatnej usługi dostępu do internetu na terenie ośmiu wybranych wojewódzkich placówek medycznych.

W ramach I etapu ŁRST sieć szkieletowa w technologii światłowodowej powstaje bowiem między ośmioma szpitalami wojewódzkimi: w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Sieradzu, Warcie, Zgierzu i w Skierniewicach. W tych placówkach zlokalizowane będą także tzw. węzły szkieletowe.

Na terenie szpitali zostaną uruchomione sieci bezprzewodowe w standardzie WiFi, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie usług z zakresu telemedycyny. Jednocześnie z szerokopasmowego dostępu do internetu korzystać będą mogli pracownicy i pacjenci.

Ten etap prac kosztować ma ponad 48,8 mln zł, a realizuje je to samo konsorcjum. Szkielet sieci ma być gotowy do końca 2014 roku. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, a większość środków pochodzi z UE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019