Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Podlaskie: 13,8 mln zł z UE na inwestycje w OZE

Autor: PAP
Dodano: 06-05-2014 15:22

Zakup pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych na potrzeby szkół czy hoteli w regionie będzie możliwy dzięki 13,8 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa przyznał we wtorek dotacje 27 projektom.

Był to ostatni konkurs, w którym w regionie można było ubiegać się o unijne pieniądze na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) z Regionalnego Programu Operacyjnego, a jednocześnie pierwszy, w którym dotacje mogły otrzymać podmioty wykorzystujące OZE na własne potrzeby.

"W poprzednich konkursach premiowane były projekty, w których zakładana była dystrybucja wytworzonej energii z odnawialnych źródeł. Dlatego w tym konkursie chcieliśmy dać szansę pozostałym, którzy nie zamierzają sprzedawać energii, tylko ją wykorzystać na własny użytek" - wyjaśniła PAP Barbara Likowska-Matys z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

O wsparcie mogli się ubiegać przedsiębiorcy oraz samorządy. Zarząd województwa zdecydował, że pieniądze otrzyma 27 projektów, kolejnych 28 wysoko ocenionych trafiło na listę rezerwową - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski. Będą miały szanse na dofinansowanie, gdy pojawią się jakieś oszczędności w programie, np. po przetargach lub gdy ktoś inny zrezygnuje z dotacji.

Dzięki unijnym dotacjom, oszczędności z zastosowania odnawialnych źródeł energii będą m.in. miały gminy: Białowieża, Turośń Kościelna, Trzcianne, Sokoły, Szepietowo, Zawady, miasto Kolno oraz powiat wysokomazowiecki. Chcą one m.in. instalować pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne w szkołach lub innych budynkach użyteczności publicznej na swoim terenie.

Jedną z największych dotacji - ponad 1,9 mln zł dostanie gmina Szepietowo, która dodatkowo oprócz pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych zainstaluje w obiektach użyteczności publicznej również kolektory słoneczne. Ponad 2 mln zł trafi również do gminy Sokoły, która zainwestuje w odnawialne źródła energii w miejscowym zespole szkół.

Dotacje otrzymają również prywatne firmy, m.in. producent kostki brukowej, firmy prowadzące hotele, ośrodki wypoczynkowe.

Łączna wartość inwestycji, które dostały dotacje w zakończonym konkursie to 21,6 mln zł.

Dotychczas unijne dotacje z RPO na inwestycje w odnawialne źródła energii dostały w Podlaskiem 63 projekty. Łączna wartość tych inwestycji to 285,5 mln zł; z UE pochodzi na ten cel 141 mln zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020